Zamek w Prószkowie

 Zamek w Prószkowie to barokowy zamek w śląskiej gminie Prószków w powiecie opolskim w województwie opolskim w Polsce. Jest wizytówką miasta i znajduje się na południe od Pierścienia Proskowskiego przy ulicy Zamkowej (dawniej Zamkowej).

Proskauer Schloss
Zamek w Prószkowie ( Zdjęcie: mpiechota - CCA 3.0 )

Zamek w Prószkowie został zbudowany na miejscu starej warowni w 1563 roku dla hrabiego Jerzego Proskowskiego w stylu renesansowym. Został podpalony przez Szwedów w 1644 roku podczas wojny trzydziestoletniej. W latach 1677-1683 został przebudowany w stylu barokowym pod kierunkiem włoskiego mistrza budowlanego Giovanniego Seregno. Z tego okresu pochodzą dwie wieże stojące do dziś na fasadzie frontowej.

Do 1769 roku zamek był własnością rodziny Proskowskich z Proskau. Po śmierci hrabiego Leopolda Proskowskiego von Proskau zamek przeszedł w 1769 roku do rodziny szlacheckiej Dietrichsteinów, a w 1783 roku do króla pruskiego Fryderyka II.

W latach 1845-1847 wnętrze zamku zostało przebudowane na potrzeby funkcjonowania Akademii Rolniczej w Proskau. Po przeniesieniu akademii w 1881 r. do Berlina, do 1923 r. służyła jako rolniczy instytut szkoleniowy, a od 1930 r. jako szpital dla osób upośledzonych umysłowo. Dziś zamek jest domem dla osób starszych. Został on gruntownie odnowiony w 2011 roku.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie