Kopiec Piłsudzkiego w Krakowie

Kopiec Piłsudzkiego w Krakowie
Kopiec Piłsudzkiego w Krakowie ( Maatex - CCA 3.0 )

 

Kopiec Piłsudskiego (zwany także Kopcem Niepodległości lub Kopcem Wolności ) (polski: kopiec Piłsudskiego) znajduje się w Krakowie, w Polsce, i został usypany przez naród polski na cześć Józefa Piłsudskiego. Kopiec został usypany w latach 1934-1937. Znajduje się w zachodniej części Krakowa, na Wzgórzu Sowińca, krakowskiej VII Dzielnicy "Zwierzyniec". Jest najnowszym i największym z krakowskich

W 1934 roku Legioniści Polscy, oraz ich stowarzyszenia, zaproponowali budowę pomnika upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca, którego przewodniczącym został Walery Sławek. Budowę rozpoczęto 6 sierpnia 1934 roku, w 20. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Krakowa na początku I wojny światowej.

Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 roku legioniści - dawni podwładni Piłsudskiego, twórcy Legionów - postanowili zmienić nazwę kopca na imię swojego przywódcy. Budowę kopca zakończono 9 lipca 1937 roku. W kopcu umieszczono glebę z każdego pola bitewnego I wojny światowej, w którym walczyli Polacy.

Podczas II wojny światowej Hans Frank, nazistowski niemiecki gubernator okupowanej Polski, wydał rozkaz zrównania i zniszczenia kopca, ale ze względu na trudności i koszty nigdy nie został on zrealizowany. Po wojnie komunistyczny rząd Polski, który uznał kopiec za relikt kapitalistycznej II Rzeczypospolitej, wspierany jeszcze przez polski rząd na uchodźstwie, starał się zminimalizować jego znaczenie. Wszelkie wzmianki o nim usuwano z oficjalnych publikacji, a okoliczny teren obsadzano drzewami, by zasłonić widok. Nieoficjalnie określano go mianem "Kopca Sowiniec". Największe zniszczenia pomnika powstały jednak w okresie stalinowskim; w 1953 roku usunięto granitową tablicę z krzyżem legionowym i zdewastowano znaczną część powierzchni kopca.

W 1981 roku, wraz ze słabnięciem władzy komunistycznej, rozpoczęto odbudowę kopca. Do pomnika dodano ziemię z pól bitewnych II wojny światowej, w których uczestniczyły różne polskie armie, przez co zyskał on przydomek "Grobu Grobów". W 1995 roku, pięć lat po upadku komunizmu w Polsce, zakończono pierwszą poważną renowację kopca. W 1997 roku wielka powódź uszkodziła kopiec, wkrótce potem rozpoczęto drugą renowację, zakończoną w 2002 roku uroczystością z udziałem prezydenta RP.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie