Most Świętokrzyski w Warszawie

 Most Świętokrzyski to pierwszy jednostronny most wantowy w Warszawie, wybudowany w latach 1998-2000. Stanowi on dalekie przedłużenie ulicy Świętokrzyskiej i łączy centralne dzielnice Warszawy po obu brzegach Wisły.

Most Świętokrzyski w Warszawie
Most Świętokrzyski w Warszawie ( Autor: Tanja5 )

Most ma 479 metrów długości z wiaduktem, posiada dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz dwa pasy dla ruchu pieszego i rowerowego. Konstrukcja mostu, zawieszona na 90-metrowym pylonie, podtrzymywana jest przez 48 stalowych lin. Pylon stoi na prawym brzegu Wisły. Dźwigar jezdni wsparty jest dodatkowo na dwóch pomostach w korycie Wisły przy lewym brzegu. Wewnątrz północnego pylonu znajduje się winda serwisowa. Ponieważ pokład mostu jest zbliżony do poziomu poprzednich bulwarów wiślanych, ruch drogowy na lewym brzegu został przeniesiony wzdłuż rzeki do podwójnego tunelu o długości 930 metrów w kierunku południowym i 889 metrów w kierunku północnym. Stworzyło to dwupoziomowe skrzyżowanie wolne od ruchu dwukierunkowego, ale jednocześnie uniemożliwiło dojazd i wyjazd z lewego brzegu Wisły na most. Na szczycie tuneli wybudowano później Centrum Nauki Kopernik.

Budowę współfinansowała firma budowlana Elektrim, która na terenie dawnego portu planowała wybudować zespół apartamentowców. Trudności finansowe doprowadziły do opóźnienia budowy apartamentowców, a także budowy bezpośredniego połączenia z ulicą Targową w centrum Pragi. Po lewej stronie jedyne dojście prowadzi przez stromą i wąską ulicę Tamka. Krytykowana jest niewystarczająca szerokość pasów mostowych oraz nadmierna szerokość wertykali.

W latach 2000-2002 w Warszawie wybudowano kolejny most wantowy - Most Siekierkowski w południowej części miasta. Trzeci nowy most - Most Północny (oficjalnie Most Marii Curie Skłodowskiej) - został wybudowany w latach 2009-2012 w tradycyjnej konstrukcji belkowej. Podobnie most Południowy, otwarty pod koniec 2020 roku, jest mostem belkowym.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie