Ruiny zamku Schelitz (Zamek w Chrzelicach)

 Ruiny zamku Schelitz (Zamek w Chrzelicach) znajdują się we wsi Schelitz (Chrzelice) w powiecie prudnickim (Neustadt. O.S.), w województwie opolskim. Pierwsza wzmianka o kamiennym zamku pochodzi z 1380 roku przy okazji transakcji pomiędzy Heinrichem von Falkenbergiem i Peterem Heidenreichem o grunty w pobliżu kościoła na starym mieście koło Zilz (Biała). To dawne schronienie zostało rozbudowane w XV wieku do zamku fosowego z murem obwodowym, narożnymi basztami flankowymi i fosą.

Ruiny zamku Schelitz (Zamek w Chrzelicach)
Ruiny zamku Schelitz (Zamek w Chrzelicach) ( Autor: Helfajer CCA 3.0 )


Po wymarciu Piastów opolskich zamek wszedł w 1559 r. w posiadanie Wacława Posadowskiego, a następnie należał do hrabiów Proskau (Pruszkowskich). Plany rozbudowy zamku pochodzą z lat 1605 i 1608, ale nigdy nie zostały zrealizowane. Od 1694 roku zamek został przebudowany na czteroskrzydłowy barokowy zamek moczarowy i obecnie służył jako rezydencja.W 1769 roku zamek został sprzedany koronie pruskiej jako domena państwowa. Od 1816 roku domena państwowa była dzierżawiona przez rodzinę Heller. Pod koniec XIX wieku skrzydło południowe zostało rozebrane. Dzięki temu osiedle otrzymało plan terenu w kształcie podkowy.

Wiosną 1945 roku zamek został splądrowany przez żołnierzy radzieckich. Po wejściu kraju w skład PRL zamek był czasowo wykorzystywany jako rezydencja. Od lat 60. XX wieku budynek stał pusty i niszczał w ruinę. Budynek został wpisany na listę zabytków w 1959 r. W 1977 r. w wyniku burzy zawalił się dach i strop. W 1987 roku zawaliła się zewnętrzna ściana. W 2000 roku podjęto pierwszą próbę ratowania obiektu, którą prowadziło Nadleśnictwo w Proskach. W 2006 roku nieruchomość została sprzedana prywatnemu inwestorowi. Dwa lata później zamek stał się własnością organizacji "Centrum Dialogu Kultur". Dziś w większości pozostały tylko zewnętrzne mury. Oryginalne sklepienia wewnątrz zawaliły się.

Zamek Schelitz to trójskrzydłowy zespół zamkowy na planie nieregularnego czworoboku. Na głównej fasadzie dwukondygnacyjny zamek ma dużą strukturę pilastrów. Na pierwszym piętrze znajdują się okna o okrągłych łukach wychodzące na dziedziniec. Zamek otoczony jest fosą. W piwnicach znajdują się gotyckie sklepienia piwniczne. Pierwotnie zamek miał dach mansardowy.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie