Zamek na Górce

 Zamek Górny to dawny zamek w mieście Opole w Polsce. Zbudowany około 1380 roku na wzgórzu Kalkberg zamek został wzniesiony prawdopodobnie przez księcia opolskiego Jana I. Stał on w pobliżu Bramy Gosławickiej i był częścią fortyfikacji. W 1615 r. został poważnie zniszczony w wielkim pożarze miasta. Pozostałości budowli zamkowej zostały usunięte w 1637 roku i w większości wykorzystane do odbudowy miasta. Zachowała się jedynie kwadratowa wieża z końca XIV wieku, która pełniła funkcję spichlerza.

Zamek na Górce
Zamek na Górce - ( Autor: Daviidos - CCA  3.0 )

W połowie XIX wieku wieża została podwyższona o jedną kondygnację i ozdobiona neogotyckimi blankami. W 1898 roku został on dobudowany do nowo wybudowanego budynku gimnazjum królewsko-katolickiego i wykorzystywany do celów szkolnych. Przed wieżą w latach 60. XX w. wzniesiono pomnik Józefa Lompy, autorstwa Joanny Domaszewskiej. W 2007 roku został przeniesiony przed szkołę im. Kasprowicza na Ul. Osmańczyka.

W październiku 2017 roku rozpoczęły się prace związane z przebudową i rewitalizacją terenu wokół zachowanej na placu wieży. Plany obejmują uatrakcyjnienie zielonej przestrzeni przed nim i uczynienie wieży bardziej widoczną w krajobrazie miasta. Istniejące drzewa liściaste zostały wycięte jesienią 2017 roku. W kwietniu 2018 roku wstrzymano budowę w tym miejscu. Podczas wykopalisk odkryto pozostałości średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Te następnie trzeba było najpierw zabezpieczyć. Ze względu na ścisły harmonogram miasto zdecydowało się na ponowne zakopanie pozostałości muru. Zostały one przygotowane w taki sposób, aby w przyszłości można je było otworzyć i obejrzeć jako muzeum. W ramach prac rewitalizacyjnych wieża została odnowiona z zewnątrz i uzyskała bezpośredni dostęp do placu Kopernika poprzez most ze szklanymi balustradami. W sumie projekt kosztował niespełna pięć milionów złotych. Prace budowlane zakończyły się pod koniec października 2018 r. W tym samym czasie wyremontowano zachowaną wieżę Zamku Górnego. W listopadzie 2018 roku prace zostały zakończone i kosztowały niespełna 5,3 mln zł. Przy okazji otwarto wewnątrz zamku stałą ekspozycję poświęconą historii zamku

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie