Zamek (Pałac) w Łące Prudnickiej

 Zamek Hrabiego Wiese (także Zamek Mettich, polski Zamek w Łące Prudnickiej) to ruiny zamku w Łące Prudnickiej (Hrabiego Wiese) koło Prudnika (Nowego Miasta) w województwie opolskim w Polsce. Zamek wybudowany został w XV wieku jako siedziba opolskiego rodu Piastów, którzy władali wówczas Neustadt i okolicą. W 1481 roku rodzina von Würben kupiła zamek Wogendrüssel wraz z zamkiem Gräflich Wiese. Śląska rodzina szlachecka von Mettich stała się w 1592 roku właścicielami zamku z całą wsią. Schloss Gräflich Wiese stał się centrum ich posiadłości.

Zamek (Pałac) w Łące Prudnickiej
Zamek (Pałac) w Łące Prudnickiej

Rodzina von Mettich przeprowadziła wieloetapową przebudowę zamku na renesansową rezydencję zgodnie z ówczesną modą. Dwie główne przebudowy miały miejsce w XVI wieku oraz w latach 1615-1617. Rodzina von Mettich była protestancka. W 1629 roku cesarz Ferdynand II wysłał do zamku delegację. Kapitan La Mordim i jezuita Cygnaeus, aby zmusić Joachima von Metticha i jego poddanych do przejścia na katolicyzm. Doprowadziło to do wybudowania kaplicy w północnej części wschodniego skrzydła zamku.

Anna i Maria von Mettich w 1829 roku sprzedały swoje długi generałowi Colombowi. Rok później Gräflich Wiese kupił Johann Karl Sedlnitzky von Choltitz. Johann Karl przeprowadził dalsze przebudowy zamku. Około 1840 roku kazał rozebrać kaplicę zamkową. W latach 1875-1883 przeprowadził remont zamku. Nadano mu wiele cech neogotyckich. W południowo-zachodnim narożniku wzniósł kwadratową wieżę. Hermann von Choltitz, starosta powiatu Neustadt, opuścił zamek wraz z rodziną w marcu 1945 roku. Ostatnim niemieckim właścicielem zamku był generał Dietrich von Choltitz. Zamek jest obiektem zabytkowym od 1956 roku.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie