Zamek w Strzelcach Opolskich

 Zamek w Strzelcach Opolskich (pol. Zamek w Strzelcach Opolskich, niem. Schloss Groß Strehlitz) - dawna rezydencja książąt opolskich znajdująca się w Strzelcach Opolskich. Zamek został spalony podczas II wojny światowej przez Sowietów i do dziś pozostaje w ruinie. Miasto Strzelce Opolskie położone było na szlaku handlowym Kraków-Wrocław-Drezno. Osada początkowo otoczona była gęstym lasem. Pierwotny drewniany zameczek myśliwski został prawdopodobnie w XIII wieku zastąpiony kamienną budowlą. Zamek został po raz pierwszy wymieniony w Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis jako Castrum Strelecense. Uważa się, że dokument został sporządzony w 1305 r.

Zamek w Strzelcach Opolskich
Zamek w Strzelcach Opolskich ( Autor : Oliwer Brzezinski )

Zamek został zbudowany na prostym planie prostokąta o wymiarach 16,1 x 13,9 m i był w rzeczywistości wieżą z kamienia wapiennego. W 1323 roku Albert został księciem samodzielnego księstwa Strzeleckiego/Strehlitz. Przeprowadził on rozległe remonty zamku oraz wybudował wokół niego szereg fortyfikacji i fosę. Po jego śmierci zamek i księstwo przejęli Piastowie niemodlińscy, a po wymarciu tej linii w 1382 r. przeszedł on w ręce Piastów opolskich. Dynastia ta posiadała zamek aż do jego wymarcia w 1532 r.


W pierwszej połowie XVI wieku zamek był w bardzo złym stanie. W latach 1562-1596 przeprowadzono gruntowne prace remontowe. Od połowy XVII w. do początku XIX w. znajdował się w rękach rodziny Colonna. Okres świetności zamku przypadł na rok 1815, kiedy to Andreas Renard przejął go na własność i uczynił swoją główną rezydencją. W 1832 r. powstał park krajobrazowy w stylu angielskim. W 1840 roku Andreas Renard rozbudował i przebudował pałac dodając przylegającą wieżę i budując stajnie dla koni przy zachodnim skrzydle. Od 1932 do 1945 roku pałac był w posiadaniu rodziny Castell. 21 stycznia 1945 roku wojska radzieckie podpaliły miasto i zamek. Budowla pozostaje w ruinie do dnia dzisiejszego.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie