Latarnia morska Czołpino

 Latarnia morska Czołpino Scholpin stoi nad Morzem Bałtyckim w Hinterpommern. Dziś leży w polskim województwie pomorskim i należy do gminy wiejskiej Smołdzino w powiecie słupskim. Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego między Łebą a Rowami i zostało zbudowane na wysokiej wydmie między jeziorem Garder i jeziorem Łeba, około 1 km od plaży.

Czołpino - latarnia morska
Czołpino - latarnia morska / zdjęcie : Koefbac

Historia latarni morskiej Czołpino

Stoi pomiędzy latarnią morską Ustka (Stolpmünde) na zachodzie i latarnią morską Stilo (Stilo) na wschodzie. W środku parku narodowego, w pobliżu wsi Czołpino, stoi latarnia morska, której system optyczny jest jednym z największych na wybrzeżu Bałtyku. W soczewce Fresnela o wysokości 2,75 m i średnicy 1,8 m znajduje się 1000-watowa lampa żarowa. W 1872 r. podjęto decyzję o budowie latarni na podstawie projektu inżyniera E. Kummera. Ze względu na trudny teren, materiał budowlany dostarczano drogą morską do specjalnie wybudowanego nabrzeża. Na plac budowy dowożono go również wozami konnymi.

Wieża ma średnicę 7 metrów u podstawy i wysokość 25,2 metra. Jako materiału budowlanego użyto czerwonej cegły licowej. Wieża została oddana do użytku 15 stycznia 1875 roku, trzy lata po rozpoczęciu budowy. Źródłem światła była lampa naftowa. W latach dwudziestych XX wieku światło zostało zelektryfikowane i zainstalowano system optyczny używany do dziś, wyprodukowany we Francji w 1926 roku, katodoptyczną soczewkę bębnową składającą się z 43 szlifowanych pierścieni pryzmatycznych z 1000-watową lampą halogenową.

Po zakończeniu wojny cały obszar został zamknięty jako teren wojskowy. Dopiero w latach 1993-1994 Urząd Morski we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku przeprowadził szeroko zakrojone prace renowacyjne i konserwacyjne. Za zgodą Dyrekcji Parku Narodowego latarnia została udostępniona do zwiedzania wyznaczonymi ścieżkami. Z platformy widokowej zwiedzający mogą podziwiać nie tylko panoramę Morza Bałtyckiego i dwóch przybrzeżnych jezior Jezioro Łebsko i Gardno, ale także inne unikalne zjawisko przyrodnicze. Zaledwie rzut kamieniem od hotelu otwiera się widok na największe w Europie ruchome wydmy, które rozciągają się na mierzei między Morzem Bałtyckim a jeziorem Łeba aż do samego miasta.

Od 1 kwietnia 2020 r. za operację odpowiada Urząd Morski w Gdyni, wcześniej był to Urząd Morski w Słupsku.

Architektura latarni morskiej Czołpino

Latarnia jest wysoka na 25,2 metry, zasięg światła wynosi około 40 km. Budowę latarni morskiej ukończono w 1875, wg projektu niemieckiego architekta E. Kummera. Ciekawostką jest fakt, że cegły użyte do budowy latarni, zostały przetransportowane w miejsce budowy - barkami. Latarnia została wybudowana na planie koła. elewacje latarni zdobią gzymsy oraz machikuły, wykonane z czerwonej cegły.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie