Latarnia morska - do czego służy ? - zasada działania

 Latarnia morska jest to najczęściej wolno stojący obiekt w formie wieży lub budynek, czy inny obiekt budowlany. Latarnia przeznaczona jest do emitowania światła z systemu lamp i soczewek, mających za zadanie pomagać w nawigacji okrętom, statkom, płynącym do brzegu. Latarnie morskie w przeszłości wznoszone były w miejscach bardzo niebezpiecznych dla żeglugi. W ten sposób oznaczano groźne wybrzeża, klify, mielizny i rafy. Latarnie morskie zapewniały bezpieczny powrót do portów statkom, znajdującym się na morzu podczas mgły, sztormu i co najważniejsze podczas nocy. W dzisiejszych czasach latarnie morskie, zostały zastąpione przez dużo bardziej skomplikowane systemy nawigacyjne. Większość latarń zaadoptowano na muzeum lub punkty widokowe. Co rok latarnie morskie odwiedza masa turystów, z każdego rejonu Polski.

Latarnia morska w Winstanley - Lighthouse Eddystone Rock
Latarnia Morska w Edynstone Rock. Na rysunku widać dźwig, służący do rozładunku towaru. Latarnicy w dawnych czasach byli zdani na pomoc łodzi zaopatrzeniowych.

Latarnia morska - historia

Pierwszymi punktami służącymi do nawigacji były niewątpliwie ogniska, rozpalane na wzgórzach, przylegających do brzegu. Była to dość skuteczna forma nawigacji, jeśli nie było silnego huraganu, albo nie padał deszcz. Ewolucja latarni morskiej zaczęła się od ogniska, rozpalanego na specjalnie, wzniesionej do tego celu platformie. Często takie platformy z ogniem, osadzano jako oznaczenie, wejścia do portu, niż ostrzeżenie przed niebezpiecznymi rafami i stromymi brzegami. Z biegiem lat systemy nawigacyjne, zaczęły przybierać bardzie złożone formy i tak powstały pierwsze latarnie morskie :

  • Latarnia morska w Aleksandrii
  • Wieża Herkulesa w Hiszpanii

Podobne obiekty powstawały niemal w całym basenie Morza Śródziemnego. Pierwsi latarnicy mieli za zadanie chronić ogień w latarni morskiej przed silnym wiatrem i ulewami. Dolewano do ogniska specjalnego, łatwopalnego płynu. Możliwe, że już w tym okresie palenisko było zabezpieczane przed sztormem szklanymi oknami, a elementy wykonane wewnątrz wieży były pokryte lustrem, tak aby wiązka światła miała dalszy zasięg.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie