Latarnia morska w Kołobrzegu

 Latarnia morska w Kołobrzegu jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Obiekt został wybudowany na polskim wybrzeżu Bałtyku. Latarnia morska zlokalizowana jest nad Zatoką Pomorską, w województwie pomorskim. Obiekt należy do Urzędu Morskiego w Słupsku i jest dostępny dla zwiedzających turystów.

Historia latarni morskiej w Kołobrzegu.

Jak mówi nam historia. Pierwsze światło dla żeglarzy, zostało zapalone w Kołobrzegu, w roku 1966. Do celów nawigacyjnych wykorzystano budynek zarządu portu. Światło rozpalali w wieżyczce pierwsi latarnicy i czynili to okazjonalnie, podczas zawijania statków do portu. W II połowie XIX wieku, nastąpił przełom w morskiej nawigacji. Wybudowano wieżyczkę o wysokości 8-miu metrów, na której spoczęła lampa z soczewką schodkową, zasilana olejem. Zasięg małej latarni wynosił 6 mil morskich.

Na początku XX wieku, wybudowano nową latarnię morską. Latarnia morska została wybudowana w typowym dla niemieckiej architektury stylu ryglowym ( mur pruski ). W zasadzie był to budynek mieszkalny, zaadoptowany na stację morską z wysoką na 25 metrów wieżą.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie