Wieża ciśnień w kształcie kielicha - Szwecja - Svampen - Örebro

 Svampen, tak nazywana jest wieża ciśnień, położona w dzielnicy Norr w Örebro. Została zaprojektowana przez architektów Sune Lindström i Poula Kyhla z AB Vattenbyggnadsbyrån (VBB) w Sztokholmie. Wieża ciśnień ma 58 metrów wysokości i może pomieścić 9 milionów litrów wody. Została zainaugurowana w maju 1958 roku, zastępując Południową Wieżę Wodną i Północną Wieżę Wodną. Na szczycie wieży znajduje się kawiarnia i centrum konferencyjne. Przed wprowadzeniem klatki sieciowej Svampen odwiedzało około 100 000 osób rocznie.

Wieża ciśnien została zbudowana w latach 1956-1958. Projekt przyciągnął wówczas wiele uwagi. Fundamenty sięgają 10 metrów w głąb skały macierzystej, a 20 metrów dalej znajdują się wzmocnienia. Pierwszym krokiem było odlanie zbiornika wodnego ("kapelusza") w drewnianej formie na ziemi. Waży on 3200 ton. Następnie był on stopniowo podnoszony za pomocą 32 podnośników hydraulicznych , a "stopa" była odlewana od dołu. Wzrost następował w tempie 58 cm dziennie.

Zbiornik wodny ma 45,5 metra średnicy, podczas gdy dolna część wieży na poziomie gruntu mierzy 10,5 metra średnicy. Na balkon prowadzą dwie windy. Istnieje również awaryjna klatka schodowa składająca się z 300 stopni. W 1971 roku w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, zbudowano replikę Grzyba (ale o 33 procent większą). Replika została zbudowana na prośbę ówczesnego księcia Faisala bin Abdula Aziza.

Grzyb został wpisany na listę w 2005 roku, a w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, 14 listopada 2007 roku, grzyb został podświetlony niebieskim światłem w celu wsparcia walki z cukrzycą. W 2008 r. czytelnicy magazynu Betong uznali Grzyb za jeden z siedmiu cudów Szwecji w betonie. W następnym roku model planety Neptun został zainstalowany na zachodnim krańcu tarasu, jako punkt końcowy 2,5-kilometrowego modelu Układu Słonecznego w formacie Örebro.

Wieża ciśnień w kształcie kielicha - Szwecja - Svampen - Örebro
Wieża ciśnień w kształcie kielicha - Szwecja - Svampen - Örebro / Zdjęcie : DimiTalen

Aby zapobiec samobójczym skokom z balkonu widokowego Svampens, wiosną 2012 r. administracja techniczna gminy Örebro przykryła cały balkon klatką z siatki. Doprowadziło to do drastycznego zmniejszenia liczby odwiedzających latem 2012 roku. Wygląd klatki został skrytykowany, ponieważ zmienił wygląd budynku. Rada Administracyjna Hrabstwa Örebro zezwoliła na pozostawienie klatki z siatki najpóźniej do 30 czerwca 2013 r., po czym "tymczasowe urządzenie zostanie zastąpione stałym rozwiązaniem, które będzie w stanie zapewnić projekt odpowiedni w odniesieniu do charakteru budynku".

Latem 2013 r. dach klatki z siatki został usunięty, pozostawiając jedynie ogrodzenie z siatki wokół patio. Cztery firmy architektoniczne przedstawiły propozycje różnych rozwiązań dla bardziej trwałego zabezpieczenia. Władze miasta Örebro wyznaczyły nowy termin, do wiosny 2014 r., na wprowadzenie nowego zabezpieczenia. Latem 2015 r. rozpoczęto prace nad usunięciem ogrodzenia z siatki i zainstalowaniem szklanej klatki jako stałego zabezpieczenia.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie