Ławszowa - wieża ciśnień

 Ławszowa wieża ciśnień to ceglana wieża cylindryczna, położona przy ulicy Fabrycznej w Ławszowej. Została wybudowana w 1912 roku przez Koleje Dolnośląskie. Służyła do dostarczania wody do parowozów. Po II wojnie światowej wieża została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. W latach 90. XX wieku została wyłączona z eksploatacji.

Obecnie wieża ciśnień jest nieczynna i stanowi zabytek techniki, wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-458/1962. Wieża ma wysokość około 20 metrów i pojemność zbiornika około 100 metrów sześciennych. Jest to charakterystyczny element krajobrazu Ławszowej i stanowi popularne miejsce spacerów i fotografowania.

Działanie wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu potencjału grawitacyjnego wody do utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto kilka kroków, które opisują, jak wieża ciśnień funkcjonuje:

  • Zbiornik na szczycie: Wieża ciśnień ma zazwyczaj zbiornik na swoim szczycie, w którym przechowywana jest woda. Umieszczenie zbiornika na znacznej wysokości nad poziomem ziemi jest kluczowe dla generowania potencjału grawitacyjnego.

  • Napełnianie zbiornika: Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zapotrzebowania na wodę, na przykład w nocy. Proces ten równocześnie służy do równoważenia ciśnienia w systemie.
  • Potencjał grawitacyjny: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokim słupie, woda posiada potencjalną energię grawitacyjną. Im wyżej jest zbiornik, tym większe ciśnienie generuje opadająca w dół woda.
  • Dostarczanie wody: Kiedy ktoś otwiera kran, woda opada z zbiornika w dół rur wodociągowych. Różnica wysokości między zbiornikiem a danym miejscem docelowym generuje ciśnienie, co umożliwia przemieszczanie się wody przez system i dostarczanie jej do odbiorców.

  • Równoważenie ciśnienia: W okresach wzmożonego zapotrzebowania, gdy zużycie wody jest większe, woda jest pobierana z zbiornika, a różnica wysokości między zbiornikiem a miejscami docelowymi utrzymuje stałe ciśnienie.

Działanie wieży ciśnień oparte jest na sprytnym wykorzystaniu potencjału grawitacyjnego wody, co pozwala na skuteczne dostarczanie wody do społeczności w danym obszarze.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie