Barwice - wieża ciśnień

 Barwice mają jedną wieżę ciśnień. Jest to wieża kolejowa, która znajduje się przy ulicy Pomorskiej, około 50 metrów na południowy zachód od budynku dworca kolejowego. Wieża została zbudowana w 1912 roku i ma 30 metrów wysokości. Jest to wieża stalowa, o konstrukcji żelbetowej. W wieży znajduje się zbiornik wodny o pojemności 1000 m³. 

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która pełni kluczową rolę w systemie wodociągowym. Poniżej znajdują się podstawowe informacje na temat wieży ciśnień:

  • Zbiornik na szczycie: Wieża ciśnień ma zazwyczaj wysoką, pionową konstrukcję, z której wynosi się zbiornik na wodę umieszczony na szczycie. Wysokość wieży i umiejscowienie zbiornika mają istotny wpływ na generowane ciśnienie.

  • Zasada hydrostatyki: Ciśnienie cieczy w spoczynku zależy od głębokości cieczy i jest opisane zasadą hydrostatyki. W przypadku wieży ciśnień, im wyżej jest zbiornik z wodą, tym większe jest ciśnienie generowane w systemie.

  • Stabilizacja ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki temu możliwe jest skuteczne dostarczanie wody do różnych miejsc na obszarze objętym danym systemem.

  • Wyrównywanie szczytowego zapotrzebowania: Wieże ciśnień mogą pomagać w radzeniu sobie z okresowymi zmianami w zapotrzebowaniu na wodę, na przykład w godzinach szczytu, gdy zużycie wody jest wyższe. Woda jest gromadzona w zbiorniku w okresach niskiego zapotrzebowania i stopniowo uwalniana, aby zaspokoić wzrost zużycia.

  • Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień pełnią także rolę rezerwuaru, co jest istotne w przypadku awarii wodociągu lub sytuacji, gdy normalna dostawa wody jest zakłócona. Woda zgromadzona w zbiorniku może być wykorzystywana do utrzymania dostaw wody przez pewien czas.

  • Wspomaganie systemu przeciwpożarowego: Wieże ciśnień często są skomunikowane z systemem przeciwpożarowym, umożliwiając efektywne dostarczanie wody do strażaków w razie pożaru.

W skrócie, wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga w utrzymaniu stabilnej i efektywnej dostawy wody do społeczności oraz wspiera funkcje zabezpieczające, takie jak system przeciwpożarowy.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie