Bieniów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień Bieniów jest obiektem historycznym, który został wzniesiony w 1913 roku. Jest to pięciokondygnacyjna budowla z czerwonej cegły, o wysokości 30 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona stożkowym dachem. 

Wieża ciśnień Bieniów została zbudowana przez firmę „W. Schmidt & S-ka” z Raciborza. Służyła do dostarczania wody dla pobliskiej kopalni węgla kamiennego. Po zamknięciu kopalni wieża została opuszczona i popadała w ruinę.

W 2017 roku wieża ciśnień Bieniów została odrestaurowana. Została przywrócona jej dawna świetność i obecnie jest muzeum. W wieży znajduje się wystawa poświęcona historii kopalni węgla kamiennego w Bieniowie. Jest to również popularne miejsce do organizacji imprez i koncertów. Wieża ciśnień Bieniów jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego regionu. Jest to świadectwo historii przemysłowej Górnego Śląska.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody pitnej oraz utrzymania stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady jej działania są dość proste i opierają się na fizyce cieczy oraz hydrodynamice. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:

  • Zasada hydrostatyki: Ciśnienie w płynie (w tym wodzie) jest proporcjonalne do głębokości na jaką jest zanurzony dany punkt w cieczy. Im głębiej, tym wyższe ciśnienie. To oznacza, że woda na dnie wieży ciśnień ma większe ciśnienie niż woda na górze.

  • Wysokość wieży: Aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej, wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczona na odpowiedniej wysokości. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wodociągowe.

  • Zbiornik na wodę: Woda jest przechowywana w dużym zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży. Wysokość zbiornika wpływa na ciśnienie wody w rurach wodociągowych. Im wyższy zbiornik, tym większe ciśnienie.
  • Grawitacja: Działanie grawitacji jest kluczowe w tym procesie. Woda spływa z wieży zbiornika do sieci wodociągowej dzięki siłom grawitacyjnym.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych wieżach ciśnień można znaleźć systemy regulacji ciśnienia, takie jak zawory, które mogą dostosowywać ilość wody w zbiorniku i tym samym kontrolować ciśnienie w sieci.

  • Zabezpieczenia przeciwwybuchowe: Aby zapobiec deformacji wieży podczas wypełniania i opróżniania zbiornika, wieże ciśnień są często wyposażone w zabezpieczenia przeciwwybuchowe.

  • Zapobieganie zanieczyszczeniom: Zbiorniki są zazwyczaj szczelnie zamknięte, aby zapobiec zanieczyszczeniom wody, a także aby utrzymać jej czystość.

Wieże ciśnień są często stosowane w systemach miejskich wodociągowych, gdzie ich celem jest utrzymanie stałego i wystarczającego ciśnienia wody dla potrzeb mieszkańców. Woda jest gromadzona w zbiorniku na szczycie wieży i dostarczana do gospodarstw domowych i firm na niższych poziomach za pomocą sił grawitacyjnych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie