Bolków - wieża ciśnień

 W Bolkowie znajdują się dwie wieże ciśnień. Pierwsza, wodociągowa wieża ciśnień, stoi w pobliżu zamku. Jest to ceglana wieża o wysokości 25 metrów. Na jej szczycie znajduje się zbiornik wody o pojemności 200 m3. Wieża jest obecnie w dobrym stanie i nadal służy do regulowania ciśnienia w miejskiej sieci wodociągowej. Druga wieża ciśnień, kolejowa, znajduje się w rejonie stacji PKP. Jest to ceglana wieża o wysokości 20 metrów. Wieża jest w ruinie i nie jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna wykorzystywana w systemach zaopatrzenia w wodę. Główne funkcje wieży ciśnień to przechowywanie wody, utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej oraz dostarczanie zapasowej dostawy wody w przypadku awarii lub potrzeby. Oto podstawowe informacje na ten temat:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień są wyposażone w duże zbiorniki na wodę, które są umieszczone na ich szczycie. Te zbiorniki służą do gromadzenia wody, co pozwala na dostarczanie jej do społeczności w okresach, gdy jest jej nadmiar, na przykład po opadach deszczu. To umożliwia utrzymanie ciągłych dostaw wody do mieszkańców i firm.

  • Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać ciśnienie w sieci wodociągowej. Woda jest pompowana do wieży, a zbiornik na jej szczycie utrzymuje ciśnienie na odpowiednim poziomie. Dzięki temu zapewnia się równomierne dostarczanie wody do budynków i domów w obszarze obsługiwanym przez wieżę ciśnień.

  • Zapasowa dostawa wody: Wieże ciśnień działają jako zapasowe źródło wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym. Woda przechowywana w wieży może być wykorzystywana w razie potrzeby, co pozwala na minimalizację zakłóceń w dostawie wody podczas napraw i awarii.

  • Zapobieganie zanieczyszczeniom: Woda przechowywana w wieży ciśnień jest zazwyczaj zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, co pomaga utrzymać wysoką jakość wody dostarczanej do społeczności.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od projektu i potrzeb danej społeczności. Zazwyczaj składa się z konstrukcji zewnętrznej, klatki schodowej lub windy, która umożliwia dostęp do zbiornika na wodę na szczycie. Wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej i są szeroko stosowane w miastach i obszarach miejskich na całym świecie, aby zapewnić niezawodne dostawy wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie