Branice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Branicach to nietypowa wieża ciśnień, która znajduje się w wieży kościoła pw. Świętej Rodziny w Branicach, w województwie opolskim. Wieża kościoła została wzniesiona w latach 1929-1932, a zbiornik na wodę został zamontowany w jej wnętrzu podczas budowy.

Branice - wieża ciśnień
Branice - wieża ciśnień / @ Ralf Lotys

Zbiornik na wodę ma pojemność 3000 l i znajduje się na wysokości około 20 metrów nad ziemią. Do zbiornika można dostać się po spiralnych schodach znajdujących się w wieży. Wieża ciśnień w Branicach jest jedyną znaną wieżą kościoła pełniącą jednocześnie funkcję wieży ciśnień. Została ona zbudowana na potrzeby szpitala psychiatrycznego, który znajdował się na terenie Branic.

Obecnie wieża kościoła i zbiornik na wodę są w dobrym stanie. Wieża jest wykorzystywana do celów religijnych, a zbiornik na wodę jest nadal używany do dostarczania wody do kościoła.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Branicach:

  • Wieża kościoła została zaprojektowana przez architekta Władysława Czartoryskiego.
  • Zbiornik na wodę został zaprojektowany przez inżyniera Stanisława Pająka.
  • Wieża ciśnień w Branicach jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Branicach jest ciekawym przykładem wykorzystania wieży kościoła do celów praktycznych. Jest to również ważna pamiątka po szpitalu psychiatrycznym, który znajdował się na terenie Branic.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która ma na celu gromadzenie wody i utrzymanie jej pod odpowiednim ciśnieniem w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu wody pitnej do mieszkańców miasta lub obszaru, w którym są zainstalowane. Oto główne funkcje wieży ciśnień:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień są wyposażone w zbiorniki na wodę, które gromadzą wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie, rzeki lub źródła. Ta gromadzona woda jest dostępna w razie potrzeby, co pozwala na elastyczne dostarczanie wody do społeczności.
  • Utrzymanie ciśnienia: Grawitacyjna siła wody przechowywanej na wieży powoduje, że woda jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej płynięcie przez rurociągi do domów, firm i innych miejsc. Dzięki temu woda jest dostarczana z wystarczającym ciśnieniem, co jest niezbędne do jej sprawnego użytkowania.
  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne zapotrzebowanie na wodę. W okresach niskiego zużycia woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zużycia jest stopniowo dostarczana do sieci wodociągowej, co zapewnia równomierną dostawę wody przez całą dobę.
  • Zapas wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody spowodowane np. awarią systemu wodociągowego lub klęską naturalną.

Wieże ciśnień występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale zazwyczaj są to konstrukcje wyższe od otaczających budynków, co umożliwia utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony czy cegła. Wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury miejskiej i przyczyniają się do zapewnienia dostępu do czystej wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie