Brzeg - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Brzegu została wzniesiona w 1876 roku i jest najstarszą zachowaną wieżą ciśnień w Polsce. Jest to ceglana wieża z cylindrycznym zbiornikiem na wodę o pojemności 1000 m³.

Brzeg - wieża ciśnień
Brzeg - wieża ciśnień / @ Oliwier Brzezinski

Wieża została zbudowana z inicjatywy brzeskiego fabrykanta Rehnischa, który ufundował nagrodę za najlepszy projekt rozbudowy wodociągu miejskiego. Wieża została zaprojektowana przez architekta Teodora Marianowicza. Wieża ciśnień w Brzegu jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to popularna atrakcja turystyczna i oferuje panoramiczny widok na miasto.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych do przechowywania wody i utrzymania jej pod ciśnieniem. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień posiadają zbiorniki na wodę, które gromadzą i przechowują wodę z różnych źródeł, takich jak rzeki, jeziora, ujęcia wodne czy studnie. Woda ta jest dostępna do dalszego rozprowadzania w miarę potrzeb.
  • Utrzymanie ciśnienia: Jedną z głównych funkcji wieży ciśnień jest utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki grawitacyjnej sile wody przechowywanej na wieży, woda może być dostarczana z większym ciśnieniem do domów, firm i innych miejsc, co pozwala na skuteczną dystrybucję wody.
  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne obciążenie systemu wodociągowego. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest stopniowo uwalniana do sieci wodociągowej, co zapewnia stałą dostawę wody przez całą dobę.

Zapas wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w sytuacjach awaryjnych. W razie przerw w dostawie wody spowodowanych awariami lub katastrofami naturalnymi, zgromadzona na wieży woda może być wykorzystana w celach ratunkowych.

Wieże ciśnień przyjmują różne formy i rozmiary, ale zazwyczaj są to konstrukcje wyższe od okolicznych budynków, co umożliwia utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, cegła lub drewno. Są ważnym elementem infrastruktury miejskiej i zapewniają dostęp do czystej wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie