Budachów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Budachowie to obiekt historyczny, który został wzniesiony w 1918 roku. Jest to ceglana konstrukcja o wysokości 25 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona stożkowym dachem. 

Wieża ciśnień w Budachowie została zbudowana przez pruskie koleje państwowe i służyła do dostarczania wody dla pobliskiej stacji kolejowej. Po II wojnie światowej wieża została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe i nadal służyła do dostarczania wody dla kolei.

W 2000 roku wieża ciśnień w Budachowie została wyłączona z eksploatacji i opuszczona. W 2010 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest wykorzystywana do celów kulturalnych. W wieży znajduje się galeria sztuki i sala koncertowa.

Wieża ciśnień w Budachowie jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego gminy Bytnica. Jest to świadectwo historii kolejnictwa w regionie.

Opis szczegółowy

Wieża ciśnień w Budachowie znajduje się w centrum miejscowości, przy ulicy Kolejowej. Jest to budowla o konstrukcji ceglanej, z charakterystycznym cylindrycznym kształtem. Wieża ma wysokość 25 metrów i składa się z czterech kondygnacji.

Parter wieży jest przeznaczony na pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze znajduje się wystawa poświęcona historii wieży i kolejnictwa w Budachowie. Na drugim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Na trzecim piętrze znajduje się sala okolicznościowa. Wieża ciśnień w Budachowie jest obiektem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków. Jest to ważna atrakcja turystyczna regionu.

Dojazd

Do wieży ciśnień w Budachowie można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem.

  • Samochodem: z Zielonej Góry należy kierować się drogą krajową nr 32 w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego. W miejscowości Budachów należy skręcić w prawo w ulicę Kolejową.
  • Autobusem: z Zielonej Góry można dojechać autobusem linii 108.
  • Pociągiem: z Zielonej Góry można dojechać pociągiem do stacji Budachów.

Godziny otwarcia

Wieża ciśnień w Budachowie jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Wstęp jest płatny.

Wieża ciśnień to jedna z form infrastruktury wodociągowej używanej do przechowywania wody i utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Jest to konstrukcja, która jest zazwyczaj umieszczona na znacznej wysokości, co pozwala na wykorzystanie grawitacji do utrzymania ciśnienia wody. Poniżej znajdują się kluczowe elementy i funkcje wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: Na szczycie wieży ciśnień znajduje się zazwyczaj zbiornik na wodę. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, co umożliwia gromadzenie większych ilości wody i utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej.

  • Wysokość: Wysokość wieży ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciśnienia wody w systemie. Zasada działania opiera się na zasadzie hydrostatyki, według której ciśnienie cieczy wzrasta proporcjonalnie do głębokości zanurzenia. Im wyższa wieża, tym wyższe ciśnienie wody.

  • Grawitacja: Działanie grawitacji jest fundamentalne dla funkcji wieży ciśnień. Woda z zbiornika na szczycie wieży spływa do sieci wodociągowej dzięki siłom grawitacyjnym, co umożliwia dostarczanie wody do różnych obszarów.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych wieżach ciśnień znajdują się systemy regulacji ciśnienia, takie jak zawory. Pozwalają one na kontrolowanie ilości wody w zbiorniku i dostosowywanie ciśnienia w sieci wodociągowej w zależności od potrzeb.

  • Zabezpieczenia przeciwwybuchowe: Aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom w wyniku zmian ciśnienia, wieże ciśnień są czasami wyposażane w zabezpieczenia przeciwwybuchowe.

Wieża ciśnień jest często stosowana w systemach miejskich wodociągowych, gdzie pełni rolę zapewnienia równomiernego dostarczania wody do różnych obszarów miasta, zwłaszcza w obszarach, gdzie naturalne ukształtowanie terenu nie zapewnia wystarczającego ciśnienia wody.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie