Drawsko Pomorskie - wieża ciśnień

 W Drawsku Pomorskim znajdują się dwie wieże ciśnień, które zostały wybudowane w 1903 roku. Są to wieże kolejowe, które służyły do dostarczania wody do parowozów.

Wieża ciśnień nr 1

Wieża ciśnień nr 1 znajduje się w pobliżu dworca PKP w Drawsku Pomorskim. Jest to wieża szachulcowa, która ma wysokość 35 metrów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień nr 2

Wieża ciśnień nr 2 znajduje się również w pobliżu dworca PKP w Drawsku Pomorskim. Jest to wieża ceglana, która ma wysokość 30 metrów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 70 metrów sześciennych.

Obie wieże ciśnień w Drawsku Pomorskim są obecnie nieużywane i nie są dostępne dla zwiedzających. Są jednak jednymi z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta.

Historia wież ciśnień w Drawsku Pomorskim

Wieże ciśnień w Drawsku Pomorskim zostały wybudowane w 1903 roku przez władze pruskie. Były to pierwsze wieże ciśnień w mieście. Wieże służyły do dostarczania wody do parowozów, które kursowały na linii kolejowej Szczecin-Koszalin.

W czasie II wojny światowej wieże ciśnień zostały uszkodzone przez bombardowania. Po wojnie zostały odbudowane i służyły do dostarczania wody do parowozów aż do lat 70. XX wieku.

W latach 70. XX wieku wieże ciśnień przestały być używane. Obecnie są własnością Polskich Kolei Państwowych.

Plany na przyszłość wież ciśnień w Drawsku Pomorskim

Władze miasta Drawsko Pomorskie planują zagospodarowanie wież ciśnień. Chcą one wykorzystać wieże do celów kulturalnych i rekreacyjnych. Możliwe jest, że w wieżach zostaną otwarte muzea, galerie sztuki lub punkty widokowe.

Zwiedzanie wież ciśnień w Drawsku Pomorskim

Obie wieże ciśnień w Drawsku Pomorskim są obecnie nieużywane i nie są dostępne dla zwiedzających. Możliwe jest, że w przyszłości zostaną one udostępnione dla zwiedzających, ale na razie nie ma żadnych konkretnych planów w tej sprawie.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna służąca do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym oraz do gromadzenia rezerwy wody na potrzeby dostarczania jej do użytkowników. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:

Cel i funkcja:

Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Dzięki temu możliwe jest skuteczne dostarczanie wody do domów, firm i innych miejsc na różnych poziomach terenu.

Budowa:

Wieże ciśnień są zazwyczaj wysokimi konstrukcjami, zbudowanymi z materiałów takich jak beton, stal lub inne wytrzymałe substancje. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wodny, który może przybierać różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy czy sferoidalny.

Zbiornik wodny:

Zbiornik wodny na szczycie wieży pełni funkcję rezerwuaru, gromadząc wodę dostarczaną z systemu wodociągowego lub innego źródła.

Ciśnienie grawitacyjne:

Woda w zbiorniku, znajdującym się na pewnej wysokości, generuje ciśnienie grawitacyjne, co umożliwia skierowanie wody z zbiornika w dół do sieci wodociągowej.

Rurociągi:

Wieża ciśnień jest połączona z siecią wodociągową za pomocą rurociągów. Rurociągi prowadzą zbiornik wodny do obszarów, gdzie woda jest potrzebna.

Regulacja poziomu wody:

Aby utrzymać stałe ciśnienie w systemie, wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacyjne, takie jak pływaki, które kontrolują dopływ i odpływ wody w zależności od poziomu wody w zbiorniku.

Bezpieczeństwo:

Wieże ciśnień są projektowane z myślą o bezpieczeństwie. Mogą posiadać zabezpieczenia przeciwwybuchowe, awaryjne zawory czy systemy monitorowania.

Zastosowanie:

Wieże ciśnień są szczególnie przydatne w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie naturalne ciśnienie grawitacyjne może być niewystarczające do skutecznego dostarczania wody na wszystkie poziomy terenu.

Wieża ciśnień odgrywa istotną rolę w zapewnianiu skutecznego funkcjonowania systemów wodociągowych, zwłaszcza w obszarach, gdzie wymagane jest utrzymanie ciśnienia wody na różnych poziomach terenu.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie