Drezdenko - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Drezdenku to neogotycka budowla, która została wzniesiona w latach 1906-1907. Ma wysokość 35 metrów i jest wykonana z czerwonej cegły. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona stożkowym dachem. 

Drezdenko - wieża ciśnień
Drezdenko - wieża ciśnień / @ rysnal

Wieża ciśnień w Drezdenku została zbudowana przez pruskie władze miejskie i służyła do dostarczania wody dla mieszkańców. Po II wojnie światowej wieża została przejęta przez polskie władze miejskie i nadal służyła do dostarczania wody.

W 1992 roku wieża ciśnień w Drezdenku została wyłączona z eksploatacji i opuszczona. W 2022 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja, która ma zakończyć się w 2024 roku. Po rewitalizacji wieża ciśnień w Drezdenku zostanie zaadaptowana na cele kulturalne. Będzie tam znajdować się muzeum poświęcone historii miasta, a także sala widowiskowa.

Wieża ciśnień w Drezdenku jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego miasta. Jest to świadectwo historii XIX-wiecznej architektury wodociągowej.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych w celu przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest zazwyczaj wyposażona w zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Zbiornik ten gromadzi wodę, a wysokość konstrukcji wpływa na ciśnienie wody w sieci.

  • Wysokość: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki, według której ciśnienie cieczy rośnie wraz z głębokością zanurzenia. Umieszczenie zbiornika na dużej wysokości pozwala na uzyskanie większego ciśnienia wody w systemie wodociągowym.

  • Grawitacja: Działanie wieży ciśnień korzysta z siły grawitacyjnej do przemieszczania wody. Woda spływa z zbiornika na wyższy poziom do systemu wodociągowego, co umożliwia dostarczanie wody do odbiorców na niższych poziomach.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych wieżach ciśnień znajdują się systemy regulacji ciśnienia, takie jak zawory. Te mechanizmy pozwalają na kontrolowanie ilości wody w zbiorniku i dostosowywanie ciśnienia w sieci wodociągowej.

  • Zabezpieczenia przeciwwybuchowe: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w zabezpieczenia przeciwwybuchowe, które chronią konstrukcję przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi zmianami ciśnienia.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne warunki terenowe nie zapewniają wystarczającego ciśnienia wody. Jej rola polega na utrzymaniu stabilnego ciśnienia, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do różnych miejsc na obszarze sieci wodociągowej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie