Dziećmarów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Dziećmarowie jest wolnostojącą wieżą o kształcie walca, średnicy 7,00 m w części dolnej. Komora zbiornika usytuowana jest na wysokości 6,60 m nad terenem. Komora ma kształt walca o średnicy 6,90 m i wysokości 4,30 m i przykryta jest dachem o konstrukcji drewnianej. Zbiornik posiada pojemność 70,0m³. Wieża została wzniesiona w 1938 r. i jest jednym z najstarszych obiektów wodociągowych w gminie Baborów. Jest to zabytek techniki i architektury.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna zaprojektowana do przechowywania wody i utrzymania jej pod ciśnieniem w systemie wodociągowym. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają zbiornik na wodę, który służy do gromadzenia wody z różnych źródeł, takich jak rzeki, jeziora, ujęcia wodne, studnie czy źródła. Ta woda jest przechowywana na wieży i jest dostępna do rozprowadzania w miarę potrzeb.

  • Utrzymywanie ciśnienia: Grawitacyjna siła wody przechowywanej na wieży pozwala utrzymywać odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie umożliwia wodzie płynąć z większą siłą i ciśnieniem w dół, co jest niezbędne do skutecznej dystrybucji wody do domów, firm i innych miejsc.

  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać wahania w ilości zużywanej wody. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest stopniowo dostarczana do sieci wodociągowej, co zapewnia równomierną dostawę wody przez całą dobę.

Rezerwa wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę zapasowego źródła wody w przypadku przerw w dostawie wody spowodowanych awariami lub katastrofami naturalnymi. W razie potrzeby zgromadzona woda na wieży może być użyta w celach ratunkowych.

Wieże ciśnień występują w różnych kształtach i rozmiarach, ale zazwyczaj są to konstrukcje wyższe od otaczających budynków, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, cegła lub inne materiały konstrukcyjne. Są ważnym elementem infrastruktury miejskiej i przyczyniają się do zapewnienia dostępu do czystej wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie