Dzierżoniów - wieża ciśnień

 Dzierżoniów ma dwie wieże ciśnień.

  • Stara wieża ciśnień została zbudowana w 1884 roku i jest wykonana z cegły. Ma wysokość 21,3 m i jest położona na wzgórzu przy ulicy Armii Krajowej. Wieża ta jest nadal czynna i pełni funkcję zbiornika wyrównawczego dla wodociągu miejskiego. 
  • Nowsza wieża ciśnień została zbudowana w latach 1934-1935 i jest wykonana z żelbetonu. Ma wysokość 25 m i jest położona na Plantach pod murami obronnymi. Wieża ta nie jest już czynna i jest niedostępna dla zwiedzających. 

Obie wieże ciśnień są cennymi zabytkami architektury przemysłowej.

Wieża ciśnień (czasem nazywana wieżą wodociągową lub wieżą hydroforową) to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest przechowywanie wody i utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Wieże ciśnień są powszechnie spotykane w wielu miastach i miasteczkach na całym świecie i stanowią charakterystyczne elementy krajobrazu miejskiego.

Dzierżoniów - wieża ciśnień
Dzierżoniów - wieża ciśnień / @ Jacek Halicki

Główne funkcje wież ciśnień to:

Zabezpieczenie dostaw wody: Wieże ciśnień pozwalają na gromadzenie wody w okresach niskiego zapotrzebowania i dostarczanie jej w okresach szczytowego zapotrzebowania. To pozwala na utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym, co umożliwia dostarczanie wody do domów i firm z odpowiednią siłą i ciśnieniem.

  • Bezpieczeństwo i zapas: Wieże ciśnień działają jako rezerwuar wody, co jest ważne w przypadku awarii w systemie lub przerw w dostawie energii elektrycznej. Dzięki temu można utrzymać dostęp do wody w sytuacjach awaryjnych.

  • Typowa wieża ciśnień ma konstrukcję, w której znajduje się zbiornik na wodę umieszczony na wysokiej wieży lub konstrukcji nośnej. Woda jest pompowana do zbiornika, a ciśnienie jest regulowane poprzez odpowiadające systemy zaworów i pomp. Konstrukcja wieży ciśnień jest zaprojektowana tak, aby woda była przechowywana w higienicznych warunkach, aby uniknąć zanieczyszczeń.

Wieża ciśnień stanowi ważny element infrastruktury miejskiej, zapewniając niezawodne dostawy wody pitnej do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie