Dziewiętlice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Dziewiętlicach to nieczynna wieża ciśnień znajdująca się w powiecie nyskim, w gminie Paczków, w województwie opolskim, w Polsce. Znajduje się przy ulicy Kolejowej, tuż przy granicy z Czechami.

Wieża została wzniesiona w latach 1892-1893 przez pruskie koleje państwowe. Jest to ośmioboczna wieża z cegły z cylindrycznym zbiornikiem na wodę o pojemności 200 m³. Wieża była używana do dostarczania wody do parowozów na nieistniejącej już linii kolejowej łączącej Otmuchów z Bernarticami w Czechach. Została wyłączona z użytku w latach 90. XX wieku. Obecnie wieża jest własnością prywatną i jest wykorzystywana jako magazyn. Wieża ciśnień w Dziewiętlicach jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to ciekawy przykład kolejowej wieży ciśnień z końca XIX wieku.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Dziewiętlicach:

  • Wieża została wzniesiona z czerwonej cegły na planie ośmioboku.
  • Wieża ma wysokość 20 metrów.
  • Zbiornik na wodę ma pojemność 200 m³.
  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień w Dziewiętlicach jest ciekawym obiektem historycznym i technicznym. Jest to również ważna pamiątka po nieistniejącej już linii kolejowej łączącej Otmuchów z Bernarticami w Czechach.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która pełni kluczową rolę w systemach dostarczania wody pitnej do mieszkańców miast i obszarów wiejskich. Główne zadania wieży ciśnień to:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień posiadają zbiorniki na wodę, które gromadzą i przechowują wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie lub rzeki. Woda ta jest przechowywana na wieży i może być dostarczana do sieci wodociągowej w miarę potrzeb.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki grawitacji woda przechowywana na wieży jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej swobodny przepływ przez rurociągi do domów, firm i innych miejsc. Odpowiednie ciśnienie jest niezbędne do skutecznego dostarczania wody do użytkowników.
  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne obciążenie systemu wodociągowego. W okresach niskiego zużycia woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zużycia jest uwalniana do sieci wodociągowej, co pozwala na równomierne dostarczanie wody przez całą dobę.
  • Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę źródła wody w przypadku awarii w dostawie wody, np. spowodowanych awariami systemu wodociągowego lub klęskami żywiołowymi. Gromadzona na wieży woda może być użyta w celach ratunkowych.
Wieże ciśnień przyjmują różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj są to konstrukcje wyższe od otaczających budynków, co umożliwia utrzymanie odpowiedniego ciśnienia. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, cegła lub drewno, w zależności od miejscowych warunków i potrzeb. Są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej i przyczyniają się do zapewnienia dostępu do czystej wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie