Gogolin - wieża ciśnień

 W Gogolinie znajdują się dwie wieże ciśnień:

  • Wieża ciśnień miejska znajduje się na wzgórzu przy ulicy Spółdzielczej. Jest to metalowa wieża, wzniesiona w latach 50. XX wieku. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana ze stalowych rur. Zbiornik na wodę ma pojemność 1000 m³. Wieża jest nadal używana do dostarczania wody do miasta.
  • Wieża ciśnień kolejowa znajduje się przy ulicy Dworcowej. Jest to ceglana wieża, wzniesiona w 1909 roku. Wieża ma wysokość 20 metrów i jest zbudowana z czerwonej cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 120 m³. Wieża jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę. 

Wieża ciśnień to inżynieryjna konstrukcja, która ma na celu gromadzenie wody i utrzymanie jej pod ciśnieniem w systemie wodociągowym. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają zbiornik na wodę, który gromadzi wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie, rzeki lub źródła. Woda ta jest przechowywana na wieży i jest dostępna do dalszego rozprowadzania w miarę potrzeb.
  • Utrzymanie ciśnienia: Dzięki grawitacji woda przechowywana na wieży jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej płynięcie z większą siłą i ciśnieniem w dół, przez rurociągi do domów, firm i innych miejsc. To ciśnienie jest niezbędne do skutecznego dostarczania wody.
  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne obciążenie systemu wodociągowego. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest stopniowo dostarczana do sieci wodociągowej, co zapewnia równomierną dostawę wody przez całą dobę.
  • Rezerwa wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody spowodowane awariami systemu wodociągowego, klęskami żywiołowymi czy innymi sytuacjami kryzysowymi. Woda zgromadzona na wieży może być użyta w celach ratunkowych.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest to konstrukcja wyższa od otaczających budynków, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, cegła czy drewno, w zależności od lokalnych warunków i potrzeb. Stanowią istotny element infrastruktury wodociągowej i przyczyniają się do dostarczenia czystej wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie