Głogów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Głogowie jest zabytkowym obiektem, który został wybudowany w latach 1896-1897. Znajduje się ona na Ostrowie Tumskim, w pobliżu katedry. Wieża ma wysokość 38 metrów i jest wykonana z cegły. Jest ona ośmioboczna w planie i posiada ceglany dach. Wewnątrz znajduje się zbiornik wodny o pojemności 1000 metrów sześciennych. Wieża została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w wodociągu miejskim. Wodę czerpano z rzeki Odry.

W 1967 roku wieża została wyłączona z eksploatacji. Obecnie jest ona wykorzystywana jako punkt widokowy. Z jej tarasu widokowego roztacza się panoramiczny widok na miasto i okolice. Wieża ciśnień w Głogowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Jest ona wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień, nazywana także wieżą wodociągową lub wieżą hydroforową, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne funkcje wież ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień są używane do gromadzenia i przechowywania wody, która jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie dostarczana do sieci wodociągowej w okresach wysokiego zapotrzebowania. Dzięki temu można utrzymać stabilne dostawy wody.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia dostarczanie wody z odpowiednią siłą i ciśnieniem do domów i firm.
  • Zapas awaryjny: Wieże ciśnień stanowią zapas wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub przerw w dostawie energii elektrycznej. Dzięki temu zapewniają ciągłość dostaw wody nawet w przypadku zakłóceń.
  • Typowa wieża ciśnień ma charakterystyczną konstrukcję z wysoką wieżą lub słupem, na szczycie którego umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie spuszczana do sieci wodociągowej, kiedy jest potrzebna. Konstrukcja wieży ciśnień jest projektowana tak, aby zapewnić higieniczne przechowywanie wody i uniknąć zanieczyszczeń.

Wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniając niezawodne dostawy wody pitnej do społeczności. Ich obecność na horyzoncie miast i miasteczek jest często charakterystycznym widokiem.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie