Głogówek - wieża ciśnień

 W Głogówku znajdują się dwie wieże ciśnień.

  • Wieża ciśnień nr 1 znajduje się przy ulicy Młyńskiej. Jest to najstarsza wieża ciśnień na Śląsku, wzniesiona w drugiej połowie XVI wieku. Jest to czworoboczna wieża z cegły i kamienia, o wysokości 20 metrów. Wieża pełniła funkcję strażnicy obserwacyjnej, a także dostarczała wodę do miasta.
  • Wieża ciśnień nr 2 znajduje się przy ulicy Kąpielowej. Została wzniesiona w 1907 roku i jest to wieża wyrównawcza. Wieża ma wysokość 16 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 200 m³. Wieża nadal jest używana do dostarczania wody do miasta.

Głogówek - wieża ciśnień
Głogówek - wieża ciśnień / @ Andrzej Otrębski

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania jej pod ciśnieniem w celu dostarczenia wody pitnej do mieszkańców i firm. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień posiadają zbiornik na wodę, który służy do gromadzenia wody z różnych źródeł, takich jak rzeki, jeziora, studnie czy ujęcia wodne. Ta woda jest gromadzona na wieży i dostępna jest do dalszego rozprowadzania w miarę potrzeb.

  • Utrzymanie ciśnienia: Dzięki grawitacyjnej sile wody przechowywanej na wieży, woda jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej płynięcie z większą siłą i ciśnieniem w dół, przez rurociągi do odbiorców, co jest niezbędne do efektywnego dostarczania wody.
  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne obciążenie systemu wodociągowego. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest stopniowo dostarczana do sieci wodociągowej, co zapewnia równomierną dostawę wody przez całą dobę.
  • Rezerwa wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody spowodowane awariami lub katastrofami naturalnymi. W razie potrzeby zgromadzona woda na wieży może być używana w celach ratunkowych.

Wieża ciśnień może przybierać różne formy i rozmiary, ale zazwyczaj jest to konstrukcja wyższa od otaczających budynków, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, cegła lub drewno, w zależności od lokalnych warunków i potrzeb. Stanowią ważny element infrastruktury wodociągowej i przyczyniają się do dostarczenia czystej wody pitnej dla społeczności.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie