Goleniów - wieża ciśnień

 Goleniów wieża ciśnień znajduje się w mieście Goleniów, w województwie zachodniopomorskim w Polsce. Została zbudowana w 1935 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Wieża ma wysokość 34 metrów i jest zbudowana z czerwonej cegły. Ma 6 kondygnacji, z których najwyższa oferuje panoramiczne widoki na miasto i okolicę. 

Wieża ciśnień w Goleniowie była pierwotnie używana do dostarczania wody do miasta. Obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i kulturalnych. Wieża jest otwarta dla zwiedzających i oferuje różne wystawy i wydarzenia.

Goleniów - wieża ciśnień
Goleniów - wieża ciśnień / @ Remigiusz Józefowicz

Wieża ciśnień w Goleniowie jest popularną atrakcją turystyczną. Jest to doskonałe miejsce na poznanie historii i kultury miasta. Wieża jest również świetnym miejscem na podziwianie panoramy miasta i okolicy.

Historia wieży ciśnień w Goleniowie

Wieża ciśnień w Goleniowie została zbudowana w 1935 roku przez władze niemieckie. Była to jedna z kilku wież ciśnień wybudowanych w tym czasie w celu poprawy dostaw wody do miasta. Wieża została zbudowana z czerwonej cegły i ma 6 kondygnacji.

W czasie II wojny światowej wieża ciśnień nie została uszkodzona. Po wojnie służyła do dostarczania wody do miasta aż do lat 80. XX wieku.

W latach 80. XX wieku wieża ciśnień została wyremontowana i zaadaptowana do celów rekreacyjnych i kulturalnych. Obecnie jest otwarta dla zwiedzających i oferuje różne wystawy i wydarzenia.

Wystawy i wydarzenia

W wieży ciśnień w Goleniowie odbywają się różne wystawy i wydarzenia. Wśród nich znajdują się wystawy historyczne, artystyczne i fotograficzne. Wieża jest również wykorzystywana do organizacji koncertów, wydarzeń kulturalnych i imprez okolicznościowych.

Widoki z wieży

Z najwyższej kondygnacji wieży ciśnień w Goleniowie można podziwiać panoramiczne widoki na miasto i okolicę. Widoki są szczególnie piękne w pogodne dni.

Dojazd

Wieża ciśnień w Goleniowie znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Kolejowej. Można do niej dojechać pieszo, rowerem lub samochodem.

Godziny otwarcia

Wieża ciśnień w Goleniowie jest otwarta dla zwiedzających od maja do września od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. W pozostałych miesiącach wieża jest otwarta tylko w weekendy.

Cennik

Bilety wstępu do wieży ciśnień w Goleniowie kosztują:

  • 5 zł - normalny
  • 3 zł - ulgowy
  • 2 zł - dziecięcy

Zwiedzanie

Zwiedzanie wieży ciśnień w Goleniowie rozpoczyna się na parterze, gdzie znajduje się wystawa poświęcona historii wieży. Następnie zwiedzający wchodzą na górne kondygnacje, skąd podziwiają panoramiczne widoki na miasto i okolicę.”

Zasady działania wieży ciśnień

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody oraz równomiernego dostarczania wody do użytkowników na różnych poziomach terenu. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

Cel i funkcja:

Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym, co umożliwia efektywne dostarczanie wody na różne poziomy terenu.

Budowa:

Wieże ciśnień są zazwyczaj wysokimi konstrukcjami zbudowanymi z betonu, stali lub innych trwałych materiałów. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wodny, który pełni funkcję rezerwuaru.

Zbiornik wodny:

Zbiornik na wodę umieszczony na szczycie wieży gromadzi wodę z systemu wodociągowego lub innego źródła w celu późniejszego dostarczenia.

Ciśnienie grawitacyjne:

Woda w zbiorniku generuje ciśnienie grawitacyjne, które umożliwia transport wody w dół, do obszarów na niższych poziomach terenu.

Rurociągi:

Wieża ciśnień jest połączona z siecią wodociągową za pomocą rurociągów. Rurociągi prowadzą zbiornik wodny do obszarów, gdzie woda jest potrzebna.

Regulacja poziomu wody:

Aby utrzymać stałe ciśnienie w systemie, wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacyjne, takie jak pływaki lub czujniki poziomu wody.

Bezpieczeństwo:

Wieże ciśnień są projektowane z uwzględnieniem bezpieczeństwa. Mogą posiadać zabezpieczenia przeciwwybuchowe, awaryjne zawory i systemy monitorowania.

Zastosowanie:

Wieże ciśnień są szczególnie użyteczne w obszarach o zróżnicowanej topografii terenu, gdzie naturalne ciśnienie może być niewystarczające do dostarczania wody na wszystkie poziomy terenu.

Wieże ciśnień są kluczowym elementem systemów wodociągowych, pomagającym w utrzymaniu niezawodności dostarczania wody do społeczności. Dzięki nim możliwe jest skompensowanie różnic wysokości terenu, co zapewnia równomierne ciśnienie w całym systemie wodociągowym.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie