Gorzów Wielkopolski - wieża ciśnień
W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się kilka wież ciśnień. Najbardziej znana jest wieża ciśnień w Parku Siemiradzkiego, która została wzniesiona w 1896 roku. Jest to neogotycka budowla o wysokości 30 metrów, wykonana z czerwonej cegły. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona stożkowym dachem.
Gorzów Wielkopolski - wieża ciśnień / @ Travelarz
Inne wieże ciśnień w Gorzowie Wielkopolskim to:
- Kolejowa wieża ciśnień, która została wzniesiona w 1907 roku. Jest to ceglana konstrukcja o wysokości 25 metrów, o kształcie cylindrycznym i stożkowym dachu.
- Wieża ciśnień na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej, która została wzniesiona około 1890 roku. Jest to ceglana konstrukcja o wysokości 20 metrów, o kształcie cylindrycznym i stożkowym dachu.
- Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Zadaniem tego zbiornika jest gromadzenie wody.
- Wysokość: Wieża ciśnień jest zazwyczaj konstruowana na dużej wysokości. Zasada działania opiera się na zasadzie hydrostatyki, która mówi, że ciśnienie w płynie wzrasta proporcjonalnie do głębokości zanurzenia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w sieci wodociągowej.
- Grawitacja: Działanie wieży ciśnień wykorzystuje grawitację do przemieszczania wody. Woda spływa z zbiornika na górę do systemu wodociągowego, dzięki sile grawitacyjnej.
- Regulacja ciśnienia: W niektórych wieżach ciśnień znajdują się systemy regulacji ciśnienia, takie jak zawory. Pozwalają one na kontrolowanie ilości wody w zbiorniku i dostosowywanie ciśnienia w sieci wodociągowej w zależności od potrzeb.
- Zabezpieczenia przeciwwybuchowe: Aby zapobiec uszkodzeniom konstrukcji w wyniku zmian ciśnienia, wieże ciśnień mogą być wyposażone w zabezpieczenia przeciwwybuchowe.