Gorzów Wielkopolski - wieża ciśnień

 W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się kilka wież ciśnień. Najbardziej znana jest wieża ciśnień w Parku Siemiradzkiego, która została wzniesiona w 1896 roku. Jest to neogotycka budowla o wysokości 30 metrów, wykonana z czerwonej cegły. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona stożkowym dachem. 

Gorzów Wielkopolski - wieża ciśnień
Gorzów Wielkopolski - wieża ciśnień / @ Travelarz

Inne wieże ciśnień w Gorzowie Wielkopolskim to:

  • Kolejowa wieża ciśnień, która została wzniesiona w 1907 roku. Jest to ceglana konstrukcja o wysokości 25 metrów, o kształcie cylindrycznym i stożkowym dachu.
  • Wieża ciśnień na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej, która została wzniesiona około 1890 roku. Jest to ceglana konstrukcja o wysokości 20 metrów, o kształcie cylindrycznym i stożkowym dachu.
Wszystkie te wieże ciśnień są ważną częścią dziedzictwa kulturowego miasta. Są świadectwem historii XIX-wiecznej architektury wodociągowej.

Zasada działania wież ciśnień w Gorzowie Wielkopolskim

Wieża ciśnień, czasami nazywana także wieżą wodną, to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

  • Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Zadaniem tego zbiornika jest gromadzenie wody.
  • Wysokość: Wieża ciśnień jest zazwyczaj konstruowana na dużej wysokości. Zasada działania opiera się na zasadzie hydrostatyki, która mówi, że ciśnienie w płynie wzrasta proporcjonalnie do głębokości zanurzenia. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w sieci wodociągowej.
  • Grawitacja: Działanie wieży ciśnień wykorzystuje grawitację do przemieszczania wody. Woda spływa z zbiornika na górę do systemu wodociągowego, dzięki sile grawitacyjnej.
  • Regulacja ciśnienia: W niektórych wieżach ciśnień znajdują się systemy regulacji ciśnienia, takie jak zawory. Pozwalają one na kontrolowanie ilości wody w zbiorniku i dostosowywanie ciśnienia w sieci wodociągowej w zależności od potrzeb.
  • Zabezpieczenia przeciwwybuchowe: Aby zapobiec uszkodzeniom konstrukcji w wyniku zmian ciśnienia, wieże ciśnień mogą być wyposażone w zabezpieczenia przeciwwybuchowe.
Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne warunki terenowe nie zapewniają wystarczającego ciśnienia wody. Jej rola polega na utrzymaniu stabilnego ciśnienia wodociągowego, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do różnych miejsc na obszarze sieci wodociągowej.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie