Gościkowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Gościkowie to zabytkowa budowla z czerwonej cegły, znajdująca się w centrum miejscowości. Została wzniesiona w 1903 roku przez firmę „L. Kühne & Co.” z Wrocławia. Wieża ma wysokość 32 metrów i składa się z dwóch kondygnacji. Na parterze znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych, a na piętrze sala maszynowa, w której znajdują się pompy i urządzenia do dostarczania wody.

Wieża ciśnień w Gościkowie pełniła swoją pierwotną funkcję do lat 90. XX wieku. Wtedy to została wyłączona z eksploatacji i przestała być wykorzystywana. W 2010 roku została wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnich latach wieża ciśnień w Gościkowie została odrestaurowana. Prace remontowe trwały od 2014 do 2016 roku. W ich ramach została wymieniona dachówka, odnowiona cegła i wykonane nowe tynki. Wieża została również wyposażona w nowoczesne oświetlenie.

Obecnie wieża ciśnień w Gościkowie jest własnością gminy Gościkowo. Jest udostępniona do zwiedzania i pełni funkcję punktu widokowego. Z jej tarasu widokowego można podziwiać panoramę miejscowości i okolic.

Oto kilka ciekawostek dotyczących wieży ciśnień w Gościkowie:

 • Wieża została zbudowana w stylu neogotyckim.
 • Jej wysokość wynosi 32 metry, co czyni ją najwyższą budowlą w Gościkowie.
 • Wieża ma dwa zbiorniki na wodę, jeden o pojemności 100 metrów sześciennych, a drugi o pojemności 50 metrów sześciennych.
 • Wieża została wpisana do rejestru zabytków w 2010 roku.
 • W ostatnich latach wieża została odrestaurowana.
 • Wieża jest udostępniona do zwiedzania i pełni funkcję punktu widokowego.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do utrzymania i dostarczania wody pod ciśnieniem do systemu wodociągowego. Zasady jej działania są dość proste, a głównym celem jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:

 • Zbieranie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z sieci wodociągowej, która jest dostarczana z ujęcia wody lub zakładu uzdatniania wody.

 • Magazynowanie wody: Woda gromadzona jest w zbiorniku umieszczonym na górze wieży. Ten zbiornik może być zbudowany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy kompozyty.

 • Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku tworzy ciśnienie hydrostatyczne, które jest proporcjonalne do głębokości zanurzenia wodociągu. Im wyżej umieszczony zbiornik, tym większe ciśnienie.

 • Regulacja ciśnienia: Woda podążająca do systemu wodociągowego jest napędzana grawitacyjnie z górnego zbiornika wieży, co utrzymuje ciśnienie w sieci wodociągowej. W miarę zużycia wody, ciśnienie spada, a gdy osiągnie określony poziom, system pompuje dodatkową wodę do zbiornika, aby przywrócić odpowiednie ciśnienie.

 • Zapobieganie wahań ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w zapobieganiu gwałtownym wahaniom ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki zbiornikowi wodnemu można skompensować nagłe zmiany zapotrzebowania na wodę w systemie.

 • Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę awaryjnego źródła wody w przypadku przerw w dostawie lub problemów z systemem pompowania. Zawierają one odpowiednią rezerwę wody, która może być wykorzystana w przypadku potrzeby.

 • Monitoring i konserwacja: Ważne jest monitorowanie poziomu wody w zbiorniku oraz regularna konserwacja wieży ciśnień, aby zapewnić jej sprawne działanie i długą żywotność.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, pomagając utrzymać nieprzerwane dostawy wody i zapewniać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie