Gościm - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Gościmiu to zabytkowa budowla z czerwonej cegły, znajdująca się w pobliżu nieczynnej stacji kolejowej. Została wzniesiona w 1935 roku przez firmę „Ernst Wolf & Co.” z Drezna. Wieża ma wysokość 25 metrów i składa się z trzech kondygnacji. Na parterze znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych, na piętrze sala maszynowa, a na poddaszu pomieszczenia gospodarcze.

Wieża ciśnień w Gościmiu pełniła swoją pierwotną funkcję do lat 90. XX wieku. Wtedy to została wyłączona z eksploatacji i przestała być wykorzystywana. W 2002 roku została wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnich latach wieża ciśnień w Gościmiu została odrestaurowana. Prace remontowe trwały od 2005 do 2007 roku. W ich ramach została wymieniona dachówka, odnowiona cegła i wykonane nowe tynki. Wieża została również wyposażona w nowoczesne oświetlenie.

Obecnie wieża ciśnień w Gościmiu jest własnością gminy Gościm. Jest udostępniona do zwiedzania i pełni funkcję punktu widokowego. Z jej tarasu widokowego można podziwiać panoramę miejscowości i okolic. Do wieży ciśnień w Gościmiu można dojechać samochodem, autobusem lub rowerem. Odległość z Drezdenka wynosi około 15 kilometrów.

Oto kilka ciekawostek dotyczących wieży ciśnień w Gościmiu:

 • Wieża została zbudowana w stylu modernistycznym.
 • Jej wysokość wynosi 25 metrów, co czyni ją najwyższą budowlą w Gościmiu.
 • Wieża ma jeden zbiornik na wodę o pojemności 100 metrów sześciennych.
 • Wieża została wpisana do rejestru zabytków w 2002 roku.
 • W ostatnich latach wieża została odrestaurowana.
 • Wieża jest udostępniona do zwiedzania i pełni funkcję punktu widokowego.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja służąca do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jest często spotykana w miejskich lub wiejskich krajobrazach i pełni kilka kluczowych funkcji. Oto główne cechy i funkcje wieży ciśnień:

 • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień zawierają zbiornik wodny umieszczony na pewnej wysokości. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku, a wysokość wieży nad ziemią generuje ciśnienie, które napędza dostawę wody do użytkowników w systemie wodociągowym.
 • Zapewnienie ciśnienia w sieci: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia skuteczną dostawę wody do mieszkańców i przedsiębiorstw w okolicy.
 • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają zniwelować wahania ciśnienia wodociągowego, które mogą wystąpić w wyniku zmieniającego się zapotrzebowania na wodę. Woda z wieży jest dostarczana grawitacyjnie, co pomaga w równomiernym utrzymaniu ciśnienia w sieci.
 • Zabezpieczenie przed przerwami w dostawie: Wieże ciśnień pełnią również funkcję zapasowego źródła wody w przypadku przerw w dostawie lub awarii systemu pompowego. Zawierają one odpowiednią rezerwę wody, aby utrzymać dostawy wody nawet w sytuacjach awaryjnych.
 • Podział na wieże o otwartej i zamkniętej konstrukcji: Wieże ciśnień mogą mieć różne konstrukcje. Wieże otwarte mają zazwyczaj otwarty zbiornik na szczycie, podczas gdy wieże zamknięte posiadają pokryty dachem lub kopułą zbiornik.
 • Estetyka i widzialność: Wieże ciśnień często są umieszczone na terenach wzniesionych, co sprawia, że są łatwo zauważalne w krajobrazie. Ich kształt i wygląd mogą być zróżnicowane, a niektóre z nich mają charakterystyczne formy architektoniczne.

Wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, a ich obecność przyczynia się do stabilności dostaw wody oraz minimalizacji potencjalnych problemów związanych z ciśnieniem wodociągowym.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie