Grabowno Wielkie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Grabownie Wielkim to zabytkowa konstrukcja, wybudowana w początku XX wieku. Jest to kolejowa wieża ciśnień ze zbiornikiem typu Intze.  Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z cegły. Posiada cylindryczny kształt z charakterystyczną kopułą na szczycie. Wewnątrz znajduje się stalowy zbiornik typu Intze, o pojemności 100 metrów sześciennych.

Wieża została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody dla budynków stacyjnych. Woda czerpano z pobliskiego ujęcia. W 2008 roku wieża została wyłączona z eksploatacji, a budynki stacyjne zostały podłączone do gminnej sieci wodociągowej. Obecnie wieża jest udostępniona do zwiedzania. Wieża ciśnień w Grabownie Wielkim jest cennym zabytkiem architektury przemysłowej.

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodociągowa lub wieża hydroforowa, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Wieże ciśnień mają kilka kluczowych funkcji:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia i przechowywania wody pitnej, która jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zapotrzebowania, a następnie jest dostarczana do sieci wodociągowej w okresach wysokiego zapotrzebowania. Dzięki temu można utrzymać stałe dostawy wody.
  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej, co umożliwia dostarczanie wody z odpowiednią siłą i ciśnieniem do domów i firm.
  • Rezerwuar wody awaryjny: Wieże ciśnień działają jako rezerwuar wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub przerw w dostawie energii elektrycznej. To pozwala na ciągłe dostawy wody, nawet w sytuacjach kryzysowych.

Typowa wieża ciśnień ma charakterystyczną konstrukcję, z wysoką wieżą lub słupem, na szczycie którego znajduje się zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie jest dostarczana do sieci wodociągowej, kiedy jest potrzebna. Konstrukcja wieży ciśnień jest projektowana tak, aby przechowywać wodę w warunkach higienicznych, aby uniknąć zanieczyszczeń.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniając niezawodne dostawy wody pitnej do społeczności. Jej charakterystyczna sylwetka jest często widoczna na horyzoncie miast i miasteczek.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie