Grodków - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Grodkowie znajduje się przy ulicy Wolności. Została wzniesiona w latach 1925-26 i jest jednym z symboli miasta. Jest to ośmioboczna wieża z cegły z cylindrycznym zbiornikiem na wodę o pojemności 200 m³. Wieża ma wysokość 39,87 m i jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża została zbudowana w celu zwiększenia ciśnienia w miejskiej sieci wodociągowej. Obecnie nie jest używana do dostarczania wody, ale jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień to inżynieryjna konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania jej pod ciśnieniem. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień zazwyczaj posiadają zbiornik na wodę, który służy do gromadzenia wody z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie, rzeki czy źródła. Woda ta jest gromadzona na wieży i jest dostępna do dalszego rozprowadzania w miarę potrzeb.

  • Utrzymanie ciśnienia: Dzięki grawitacji woda przechowywana na wieży jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej płynięcie z większą siłą i ciśnieniem w dół, przez rurociągi do domów, firm i innych miejsc. To ciśnienie jest niezbędne do skutecznego dostarczania wody.

  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne obciążenie systemu wodociągowego. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest stopniowo dostarczana do sieci wodociągowej, co zapewnia równomierną dostawę wody przez całą dobę.

Rezerwa wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody spowodowane awariami systemu wodociągowego, klęskami żywiołowymi czy innymi sytuacjami kryzysowymi. Woda zgromadzona na wieży może być używana w celach ratunkowych.

Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest to konstrukcja wyższa od otaczających budynków, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, cegła czy drewno, w zależności od lokalnych warunków i potrzeb. Stanowią ważny element infrastruktury wodociągowej i przyczyniają się do dostarczenia czystej wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie