Gryfów Śląski - wieża ciśnień

 W Gryfowie Śląskim znajduje się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, nazywana „Grzybkiem”, znajduje się przy ulicy Kolejowej. Wieża została wybudowana w 1938 roku i jest wykonana z żelbetonu. Ma wysokość 30 metrów i posiada cylindryczny kształt. 

Druga wieża ciśnień, nazywana „Czerwonym Szczytem”, znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego. Wieża została wybudowana w 1915 roku i jest wykonana z cegły. Ma wysokość 25 metrów i posiada ośmioboczny kształt. Obie wieże ciśnień są cennymi zabytkami architektury przemysłowej.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodociągowa lub wieża hydroforowa, to konstrukcja inżynieryjna wykorzystywana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne funkcje wież ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do zbierania i przechowywania wody pitnej, która jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zapotrzebowania i dostarczana do sieci wodociągowej w okresach wysokiego zapotrzebowania. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałych dostaw wody.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia dostarczanie wody z odpowiednią siłą i ciśnieniem do domów i firm.

  • Rezerwuar wody awaryjny: Wieże ciśnień działają jako rezerwuar wody w przypadku awarii systemu wodociągowego lub przerw w dostawie energii elektrycznej. Zapewniają ciągłe dostawy wody, nawet w sytuacjach kryzysowych.

Typowa wieża ciśnień ma charakterystyczną konstrukcję, z wysoką wieżą lub słupem, na szczycie którego znajduje się zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie jest dostarczana do sieci wodociągowej, kiedy jest potrzebna. Konstrukcja wieży ciśnień jest projektowana tak, aby woda była przechowywana w higienicznych warunkach, aby uniknąć zanieczyszczeń.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniając niezawodne dostawy wody pitnej do społeczności. Jej charakterystyczna sylwetka jest często widoczna na horyzoncie miast i miasteczek.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie