Grzeboszowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Grzeboszowice to wieża ciśnień wodociągowej w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Ujazd, w miejscowości Sieroniowice. Znajduje się na wysokości 221 m n.p.m., na wzgórzu 1 km od drogi łączącej Strzelce Opolskie z autostradą A4. Wieża została wzniesiona w 1907 roku przez firmę „Cement- und Kalkwerk Annahütte” z Annahütte (obecnie Annahütte). Jest to murowana, słupowa budowla, wzniesiona na planie czworoboku, przykryta czterospadowym dachem. Wieża ma wysokość 22 metry i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 200 m³.

Wieża była używana do dostarczania wody do wsi Sieroniowice. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na okolicę. Wieża ciśnień to rodzaj budowli inżynieryjnej, która została zaprojektowana do gromadzenia i dostarczania wody pitnej do okolicznych obszarów. Wieże ciśnień są zazwyczaj wyższymi niż otaczające je budynki i stanowią istotny element infrastruktury wodociągowej. Istnieją różne cele i funkcje wież ciśnień, ale najważniejsze z nich to:

  • Gromadzenie wody: Wieże ciśnień mogą przechowywać znaczną ilość wody, która jest dostarczana przez system wodociągowy. Woda jest pompowana lub napływa grawitacyjnie do wieży i gromadzona na różnych poziomach.

  • Utrzymanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymywać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być równomiernie rozprowadzana do domów, firm i innych budynków.

  • Wsparcie w sytuacjach awaryjnych: W przypadku awarii lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę, wieża ciśnień może zapewnić dostęp do zapasów wody, co jest szczególnie istotne w przypadku pożarów lub awarii systemu wodociągowego.
  • Pomoc w rozprzestrzenianiu się chorób: Wieże ciśnień mogą pomóc w zabezpieczeniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest kluczowe w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez wodę.

Wieże ciśnień często są charakterystycznymi elementami krajobrazu miejskiego i stanowią ważną część infrastruktury miejskiej. Są one budowane z wytrzymałych materiałów, takich jak beton lub stal, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo. Ich kształt może być różny, ale wieże ciśnień zazwyczaj mają cylindryczną lub stożkową formę.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie