Głubczyce - wieża ciśnień

 Głubczyce wieża ciśnień to neogotycka wieża ciśnień znajdująca się w Głubczycach, w województwie opolskim, w Polsce. Została wzniesiona w latach 1898-99 i jest jedną z najstarszych wież ciśnień w Polsce.

Głubczyce - wieża ciśnień
Głubczyce - wieża ciśnień / @ Kasjanek

Wieża ma wysokość 35,65 metrów i jest zbudowana z cegły. Jest to ośmioboczna wieża z cylindrycznym zbiornikiem na wodę o pojemności 280 m³. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża ciśnień w Głubczycach była używana do dostarczania wody do miasta. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach dostarczania wody do przechowywania i utrzymania wody pod ciśnieniem. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień posiadają zbiornik na wodę, który gromadzi wodę z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie, rzeki lub źródła. Ta gromadzona woda jest dostępna do dalszego rozprowadzania w miarę potrzeb.

  • Utrzymanie ciśnienia: Dzięki grawitacyjnej sile wody przechowywanej na wieży, woda jest pod ciśnieniem, co umożliwia jej płynięcie z większą siłą i ciśnieniem w dół, przez rurociągi do odbiorców, co jest niezbędne do efektywnego dostarczania wody.
  • Wyrównywanie przepływu: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmienne obciążenie systemu wodociągowego. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest magazynowana na wieży, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest stopniowo dostarczana do sieci wodociągowej, co zapewnia równomierną dostawę wody przez całą dobę.
  • Rezerwa wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zapasowego źródła wody w sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody spowodowane awariami systemu wodociągowego, klęskami żywiołowymi lub innymi sytuacjami kryzysowymi. Woda zgromadzona na wieży może być użyta w celach ratunkowych.

Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest to konstrukcja wyższa od okolicznych budynków, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, beton zbrojony, cegła lub drewno, w zależności od lokalnych warunków i potrzeb. Stanowią istotny element infrastruktury wodociągowej i przyczyniają się do dostarczenia czystej wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie