Gwizdanów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Gwizdanowie to kolejowa wieża ciśnień, wybudowana w 1910 roku. Znajduje się ona na terenie stacji kolejowej Rudna Gwizdanów. Wieża jest wykonana z cegły i ma wysokość 24 metrów. Posiada cylindryczny kształt z charakterystyczną kopułą na szczycie. Wewnątrz znajduje się stalowy zbiornik typu Intze, o pojemności 100 metrów sześciennych. 

Wieża została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody dla budynków stacyjnych. Woda czerpano z pobliskiego ujęcia. Wieża była czynna do 1997 roku. Obecnie jest ona własnością prywatną i nie jest dostępna dla zwiedzających. Wieża ciśnień w Gwizdanowie jest cennym zabytkiem architektury przemysłowej.

Wieża ciśnień, zwana także wieżą wodociągową lub wieżą hydroforową, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia i przechowywania wody pitnej, która jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zapotrzebowania i dostarczana do sieci wodociągowej w okresach wysokiego zapotrzebowania. Dzięki temu można utrzymać stałe dostawy wody.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia dostarczanie wody z odpowiednią siłą i ciśnieniem do domów i firm.

  • Rezerwuar wody awaryjny: Wieże ciśnień działają jako rezerwuar wody w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub przerw w dostawie energii elektrycznej. Zapewniają ciągłe dostawy wody, nawet w sytuacjach kryzysowych.

Typowa wieża ciśnień ma charakterystyczną konstrukcję, z wysoką wieżą lub słupem, na szczycie którego znajduje się zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie jest dostarczana do sieci wodociągowej, kiedy jest potrzebna. Konstrukcja wieży ciśnień jest projektowana tak, aby woda była przechowywana w higienicznych warunkach, aby uniknąć zanieczyszczeń.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury miejskiej, zapewniając niezawodne dostawy wody pitnej do społeczności. Jej charakterystyczna sylwetka jest często widoczna na horyzoncie miast i miasteczek.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie