Janowice Wielkie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Janowicach Wielkich została zbudowana w 1906 roku przez Zakłady Górniczo-Hutnicze „Janowice”. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 25 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody do zakładów przemysłowych w Janowicach Wielkich. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na okolicę.

Wieża ciśnień w Janowicach Wielkich jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w regionie. Jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. 

Wieża ciśnień to budowla używana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Wieże ciśnień są często spotykane w miastach i obszarach zurbanizowanych, gdzie dostarczają one wodę do mieszkań, firm i innych budynków. Są również ważnym elementem infrastruktury wodociągowej w obszarach wiejskich.

Główne cele wież ciśnień to:

  • Magazynowanie wody: Wieże ciśnień przechowują wodę, zapewniając rezerwę na wypadek awarii lub w celu równomiernego dostarczania wody w określonych godzinach, np. w okresach szczytowego zapotrzebowania.

  • Utrzymanie ciśnienia: Woda w wieży ciśnień jest przechowywana na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co tworzy naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody przez rury do odbiorców bez konieczności użycia pomp w każdym indywidualnym punkcie dostaw.
  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest istotne dla skutecznego dostarczania wody do mieszkań i firm.

Wieże ciśnień różnią się pod względem kształtu i wielkości, ale zazwyczaj składają się z wysokiej konstrukcji wieży zbiornika na wodę na jej szczycie. Woda jest podnoszona do zbiornika za pomocą pomp wodociągowych i grawitacji, co umożliwia utrzymanie ciśnienia w systemie. Wieże ciśnień są zazwyczaj regularnie konserwowane i monitorowane, aby zapewnić bezpieczne dostarczanie wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie