Jasień - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jasieniu to zabytkowa wieża ciśnień wybudowana w latach 1928 – 1929. Wysoka na ok. 22 m., wznosi się na tzw. Górze Zamkowej, w pobliżu ruin zamku. Wieża jest ośmiokątna, zbudowana z cegły klinkierowej. Pod kopułą wieży znajduje się zbiornik wodny, który mógł pomieścić 100 kubików wody. Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1970 roku. Następnie została opuszczona i popadła w ruinę. W 2002 roku wieżę przekazano kołu PTTK ,,Włóczęga” w Jasieniu. Dzięki staraniom koła wieża została odremontowana i udostępniona do zwiedzania.

Z tarasu widokowego na szczycie wieży roztacza się panoramiczny widok na Jasień, okoliczne miejscowości oraz Góry Izerskie.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zastosowaniu grawitacji do utrzymania i regulacji ciśnienia w systemie wodociągowym. Poniżej przedstawiam główne etapy działania wieży ciśnień:

  • Napełnianie wieży: Woda jest pompowana do wieży ciśnień w okresach o niższym zapotrzebowaniu na wodę, na przykład w nocy. Podczas tego procesu pompy wodociągowe pompują wodę do zbiornika wieży.

  • Magazynowanie wody: Woda jest gromadzona w zbiorniku wieży. W miarę zapełniania zbiornika woda jest przechowywana na wyższym poziomie, co potencjalnie zwiększa ciśnienie w systemie wodociągowym.

  • Dystrybucja wody: Gdy istnieje potrzeba dostarczenia wody do użytkowników, woda opada z wieży z powodu działania siły grawitacji. Woda przemieszcza się w dół rur wodociągowych do sieci rozprowadzającej wodę.
  • Zapewnienie ciśnienia: Dzięki przechowywaniu wody na podwyższonym poziomie, wieża ciśnień generuje ciśnienie, które napędza przepływ wody wzdłuż sieci wodociągowej. Ciśnienie to jest istotne do skutecznego dostarczania wody do różnych punktów w systemie, włączając w to domy, firmy i inne miejsca korzystające z wodociągu.

  • Stabilizacja ciśnienia: Wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki zastosowaniu grawitacji, ciśnienie wody jest równomiernie rozprowadzane, co zapobiega nagłym zmianom ciśnienia.

  • Redukcja obciążenia sieci: Wieża ciśnień umożliwia rozłożenie obciążenia na czasie, co jest istotne w przypadku szczytowego zapotrzebowania na wodę. Działa jak bufor, pozwalając na równomierne dostarczanie wody nawet w okresach intensywnego korzystania.

Podsumowując, zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu grawitacji do magazynowania i dystrybucji wody, co pozwala na utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym i efektywne dostarczanie wody do użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie