Jawor wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jaworze została zbudowana w 1887 roku i jest najstarszą istniejącą wieżą ciśnień w województwie dolnośląskim. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 27 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. 

Jawor wieża ciśnień
Jawor wieża ciśnień / @ Macdriver (Bartek Wawraszko)

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody do miasta Jawor. W latach 80. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto i okolicę. Wieża ciśnień w Jaworze jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodociągową, to charakterystyczna budowla używana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Jest to konstrukcja, która składa się z wieży lub słupa, na którym umieszczony jest zbiornik na wodę. Wieże ciśnień są często spotykane w miastach i obszarach zurbanizowanych, a także na terenach wiejskich. Pełnią kilka istotnych funkcji:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do przechowywania zapasów wody. Dzięki temu można dostarczać wodę użytkownikom w określonych godzinach i w przypadku awarii lub problemów z dostawą wody z różnych źródeł.

  • Utrzymanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień jest na odpowiedniej wysokości nad poziomem gruntu, co tworzy naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody przez rury do budynków, co umożliwia odbiorcom dostęp do wody pod odpowiednim ciśnieniem.

  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w systemie, co jest ważne dla skutecznego dostarczania wody do mieszkań, firm i instytucji.

Wieże ciśnień różnią się pod względem kształtu i wielkości. Mogą przyjmować formę cylindrycznej wieży zbiornikowej, konstrukcji w kształcie beczki lub innych niestandardowych form, w zależności od projektu i lokalnych uwarunkowań. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży ciśnień, a następnie jest rozprowadzana do różnych punktów docelowych poprzez grawitację i sieć wodociągową.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, a jej konserwacja oraz monitorowanie są niezbędne, aby zapewnić bezpieczne dostarczanie wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie