Jaworzyna Śląska - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jaworzynie Śląskiej została zbudowana w 1905 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 30 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody parowozom na stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto i okolicę.

Jaworzyna Śląska - wieża ciśnień
Jaworzyna Śląska - wieża ciśnień / @ t.przechlewski 

Wieża ciśnień w Jaworzynie Śląskiej jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. W 2022 roku wieża ciśnień w Jaworzynie Śląskiej została zrewitalizowana w ramach projektu „Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających”. W ramach prac remontowych wieża została odnowiona, a na szczycie zainstalowano windy, dzięki czemu jest ona dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Wieża ciśnień to struktura lub budowla, która jest używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Wieże ciśnień są często spotykane w miastach i obszarach zurbanizowanych, a także na terenach wiejskich, gdzie dostarczają wodę do mieszkań, firm i innych budynków. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia i przechowywania zapasów wody. Dzięki temu można zapewnić stałe dostawy wody w określonych godzinach, a także zabezpieczyć się przed nagłymi problemami z dostawą wody.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu. To tworzy naturalne ciśnienie, które pomaga w napędzaniu wody przez rury w systemie wodociągowym bez konieczności korzystania z pomp na każdym etapie dostawy wody.
  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w systemie, co jest kluczowe dla równomiernego i skutecznego dostarczania wody do odbiorców.
Wieża ciśnień może przyjmować różne kształty i wielkości, ale zazwyczaj składa się z konstrukcji wieży zbiornikowej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie jest rozprowadzana do różnych punktów docelowych przy wykorzystaniu grawitacji i sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej i wymaga regularnej konserwacji i monitorowania, aby zapewnić niezawodne dostawy wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie