Jełowa - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jełowej to kolejowa wieża ciśnień znajdująca się w miejscowości Jełowa, w województwie opolskim, w Polsce. Została wzniesiona w latach 1889-90 i jest jednym z symboli miejscowości. Jest to murowana, słupowa budowla, wzniesiona na planie kwadratu, przykryta czterospadowym dachem. Wieża ma wysokość 24 metry i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 200 m³. 

Wieża została zbudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej dla stacji kolejowej w Jełowej. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na Jełową i okolicę.

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna, która została zaprojektowana do przechowywania wody pitnej oraz utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Wieże ciśnień mają kilka istotnych funkcji i cezurują się charakterystycznym wyglądem:

  • Przechowywanie wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie wody, która jest dostarczana przez sieć wodociągową. Woda jest pompowana lub napływa grawitacyjnie do wieży i gromadzona na różnych poziomach w jej wnętrzu.

  • Utrzymanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymywać ciśnienie w systemie wodociągowym na stałym poziomie. Dzięki temu woda może być równomiernie dostarczana do mieszkań, firm i innych budynków, bez względu na zmiany w zużyciu.

  • Rozwiązanie problemów awaryjnych: W przypadku awarii wodociągu lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest kluczowe w przypadku pożarów lub awarii systemu wodociągowego.

  • Zapewnienie czystej wody pitnej: Wieże ciśnień mogą pomóc w zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest niezbędne do uniknięcia chorób przenoszonych przez wodę.

Wieża ciśnień jest zazwyczaj wyższą konstrukcją niż otaczające ją budynki i stanowi charakterystyczny element krajobrazu miejskiego. Może mieć różne kształty, ale wieże ciśnień zazwyczaj mają cylindryczną lub stożkową formę. Są one zwykle wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak beton lub stal, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo. Wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej i odgrywają istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie