Jordanów Śląski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jordanowie Śląskim została zbudowana w 1898 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 25 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. 

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody parowozom na stacji kolejowej w Jordanowie Śląskim. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na okolicę. Wieża ciśnień w Jordanowie Śląskim jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w regionie. Jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Wieża jest w dobrym stanie technicznym, ale wymaga dalszych prac konserwacyjnych. W 2023 roku planuje się remont wieży, w ramach którego zostaną odnowione jej elewacja i wnętrze.

Wieża ciśnień, inaczej nazywana wieżą wodociągową, to budowla używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia i przechowywania wody, co umożliwia zapewnienie stałego dostępu do wody w określonych godzinach i w przypadku awarii lub innych problemów z dostawą wody.

  • Utrzymanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody przez rury do budynków i innych miejsc docelowych bez konieczności korzystania z pomp na każdym etapie dostawy wody.

  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w systemie, co jest kluczowe dla równomiernego i efektywnego dostarczania wody do użytkowników.

Wieża ciśnień może przyjmować różne formy i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z konstrukcji wieży zbiornikowej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie jest rozprowadzana do różnych punktów docelowych przy wykorzystaniu grawitacji i sieci wodociągowej. Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej i wymaga regularnej konserwacji oraz monitorowania, aby zapewnić niezawodne dostawy wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie