Kamień Pomorski - wieża ciśnień

 W Kamieniu Pomorskim znajduje się jedna wieża ciśnień, położona w parku miejskim. Jest to wieża wodociągowa, wybudowana w 1902 roku.

Kamień Pomorski - wieża ciśnień
Kamień Pomorski - wieża ciśnień / @ Tommy Jantarek

Budowla jest wykonana z cegły i kamienia, a jej wysokość wynosi około 30 metrów. Posiada cylindryczny zbiornik o pojemności 100 metrów sześciennych. Wieża jest dobrze widoczna z centrum miasta i stanowi jeden z jego symboli.

Podczas II wojny światowej wieża została uszkodzona, ale po wojnie została odbudowana. Obecnie jest własnością miasta i wykorzystywana jest do celów kulturalnych. W wieży znajduje się galeria sztuki, a także sala koncertowa i sala wystawowa.

Oto informacje o wieży ciśnień w Kamieniu Pomorskim:


 • Data budowy: 1902 rok
 • Materiał: cegła, kamień
 • Wysokość: około 30 metrów
 • Pojemność zbiornika: 100 metrów sześciennych
 • Stan: czynna

Dojazd

Do wieży ciśnień można dojechać samochodem, rowerem lub pieszo.

Miejsce parkingowe znajduje się przy parku miejskim.

Wstęp

Wstęp do wieży ciśnień jest bezpłatny.

Godziny otwarcia

 • Galeria sztuki: od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 17:00
 • Sala koncertowa i sala wystawowa: w zależności od wydarzeń kulturalnych
 • Informacje dodatkowe

Na szczycie wieży ciśnień znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i okolic. Obecnie, w dniu 30 listopada 2023 roku, wieża ciśnień jest otwarta dla zwiedzających.

W porównaniu do wieży ciśnień w Kaliszu Pomorskim, wieża ciśnień w Kamieniu Pomorskim jest niższa i ma mniejszy zbiornik. Jest jednak równie ciekawa pod względem architektonicznym i stanowi ważną część historycznego dziedzictwa miasta.

Zasada działania wieży ciśnień

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania stałego ciśnienia wody w sieci. Kluczowym elementem jest zbiornik wodny umieszczony na znacznej wysokości, zazwyczaj na szczycie wieży, co umożliwia korzystanie z siły grawitacyjnej do utrzymania ciśnienia wody.

Oto główne cechy i funkcje wieży ciśnień:


 • Zbiornik wodny: Umieszczony na szczycie konstrukcji zbiornik pełni rolę zbiornika magazynującego wodę. Zbiornik ten może przybierać różne formy, takie jak cylindryczna, stożkowa czy sześcienna, a jego pojemność jest dostosowana do zapotrzebowania danego obszaru.

 • Wysokość konstrukcji: Kluczową cechą wieży ciśnień jest umieszczenie zbiornika na dużej wysokości. Im wyżej zbiornik, tym większe ciśnienie wody można uzyskać w systemie. Zasada ta opiera się na korzystaniu z siły grawitacyjnej, gdy woda spływa z zbiornika do sieci wodociągowej.

 • Rurociągi: Zbiornik wodny jest połączony z siecią wodociągową za pomocą rurociągów. Te rurociągi umożliwiają transport wody z wieży do różnych punktów docelowych, takich jak domy, firmy czy instytucje.

 • Grawitacyjne dostarczanie wody: Dzięki umieszczeniu zbiornika na znacznej wysokości, woda może być dostarczana do odbiorców poniżej za pomocą siły grawitacyjnej. To pozwala utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej.

 • Stałe ciśnienie: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Stałe ciśnienie jest niezbędne do skutecznego i równomiernego dostarczania wody do odbiorców.

 • Buferowanie zmian ciśnienia: Wieże ciśnień działają również jako bufor, absorbując zmiany w zapotrzebowaniu na wodę. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest gromadzona w zbiorniku, a w okresach wysokiego zapotrzebowania jest uwalniana, co pomaga zminimalizować oscylacje ciśnienia.

Wieża ciśnień stanowi ważny element infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne warunki terenowe mogą utrudniać utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wodociągowego.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie