Kamieniec Ząbkowicki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kamieńcu Ząbkowickim to zabytkowa budowla, znajdująca się w pobliżu stacji kolejowej. Została wybudowana w 1907 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 14,6 metra. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. 

Kamieniec Ząbkowicki - wieża ciśnień
Kamieniec Ząbkowicki - wieża ciśnień / @ Lichen99

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody parowozom na stacji kolejowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto i okolicę. Wieża ciśnień w Kamieńcu Ząbkowickim jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodociągowa, to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia wody, co pozwala na równomierne i dostępne w każdym momencie dostarczanie wody do użytkowników. Jest to szczególnie ważne w miastach i obszarach zurbanizowanych, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest duże.
  • Utrzymanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody przez rury i utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej.
  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w systemie, co jest kluczowe dla skutecznego dostarczania wody do odbiorców i unikania wahania ciśnienia w trakcie dostaw.

Wieża ciśnień ma zazwyczaj charakterystyczną konstrukcję z wysoką wieżą lub słupem, na którym umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie jest rozprowadzana do różnych punktów docelowych przy wykorzystaniu grawitacji lub pomp wodociągowych, w zależności od potrzeb i konfiguracji systemu.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wody do społeczności. Wymaga regularnej konserwacji i monitorowania, aby zapewnić niezawodne dostawy wody.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie