Kamienna Góra - wieża ciśnień

 W Kamiennej Górze znajduje się kilka wież ciśnień, ale najbardziej znana jest ta znajdująca się na szczycie Góry Zamkowej. Wieża została wybudowana w 1912 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 30 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. 

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody parowozom na stacji kolejowej w Kamiennej Górze. W latach 90. XX wieku została wyremontowana i obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na miasto i okolicę. Wieża ciśnień w Kamiennej Górze jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki w mieście. Jest ona wpisana do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego.

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodociągowa, to struktura lub budowla służąca do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Wieże ciśnień są często spotykane w miastach i obszarach zurbanizowanych oraz na obszarach wiejskich, gdzie dostarczają wodę do budynków i innych odbiorców. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień gromadzą wodę, umożliwiając dostarczanie jej w określonych godzinach i w razie awarii lub problemów z dostawą wody z różnych źródeł. Zapas wody w wieży może służyć jako rezerwa w przypadku nagłego zapotrzebowania.
  • Utrzymanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień jest umieszczona na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga w napędzaniu wody przez rury do budynków i odbiorców bez potrzeby korzystania z pomp przy każdym punkcie dostawy.
  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie, co jest istotne dla skutecznego dostarczania wody do użytkowników, eliminując wahania ciśnienia, które mogą być uciążliwe.

Kamienna Góra - wieża ciśnień
Kamienna Góra - wieża ciśnień / @ AW58

Wieża ciśnień może przybierać różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z konstrukcji wieży zbiornikowej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie rozprowadzana do różnych punktów docelowych za pomocą grawitacji i sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywa istotną rolę w dostarczaniu wody do społeczności. Wymaga regularnej konserwacji i monitorowania, aby zapewnić niezawodne dostawy wody.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie