Karłowice - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Karłowicach znajduje się przy ulicy Berenta 75, w centrum osiedla Karłowice we Wrocławiu. Została wzniesiona w latach 1914-15 i jest jednym z symboli osiedla. Jest to żelbetowa wieża, wzniesiona na planie ośmioboku, przykryta kopułą. Wieża ma wysokość 46 metrów i jest zbudowana z żelbetu. Zbiornik na wodę ma pojemność 1000 m³.

Karłowice - wieża ciśnień
Karłowice - wieża ciśnień / @ Izur

Wieża została zbudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej dla osiedla Karłowice. Obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na osiedle, miasto i okolicę. W 2021 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który planuje ją wyremontować i przekształcić w obiekt usługowy. 

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna, która jest używana do gromadzenia i utrzymywania ciśnienia wody w systemach wodociągowych. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia wody pitnej. Woda jest pompowana lub poddawana grawitacyjnemu napływowi do wieży i gromadzona na różnych poziomach w jej wnętrzu.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymywać ciśnienie wody w systemie wodociągowym na stałym poziomie. Dzięki temu woda może być równomiernie dostarczana do domów, firm i innych budynków, niezależnie od zmian w zużyciu.
  • Zapas wody w przypadku awarii: W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody lub nagłe wzrosty zapotrzebowania, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest ważne, zwłaszcza w przypadku pożarów lub awarii w systemie wodociągowym.
  • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest istotne dla zdrowia publicznego.
Wieża ciśnień może mieć różne kształty, ale zazwyczaj jest to wysoka konstrukcja, która wyróżnia się na tle otoczenia. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton, stal czy cegła, w zależności od lokalnych warunków i potrzeb. Wieże ciśnień stanowią ważny element infrastruktury wodociągowej i są niezbędne do zapewnienia dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie