Kąty Wrocławskie - wieża ciśnień

 W Kątach Wrocławskich znajdują się dwie wieże ciśnień, jedna kolejowa i jedna miejska.

  • Wieża ciśnień kolejowa znajduje się na terenie stacji kolejowej w Kątach Wrocławskich. Została wybudowana w 1907 roku przez Koleje Dolnośląskie. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości 15 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt i jest zwieńczona charakterystyczną kopułą. 

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody parowozom na stacji kolejowej w Kątach Wrocławskich. W latach 90. XX wieku została wyremontowana, ale nie została ponownie uruchomiona. Obecnie jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych i turystycznych. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama na okolicę.

  • Wieża ciśnień miejska znajduje się w pobliżu ulicy Popiełuszki. Została wybudowana około 1934 roku. Jest to konstrukcja żelbetowa, o wysokości 20 metrów. Wieża ma sześciokątny kształt i jest zwieńczona charakterystycznym dachem. 

Wieża służyła pierwotnie do dostarczania wody do mieszkańców Kątów Wrocławskich. W latach 60. XX wieku została wyłączona z użytku. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodociągową, to konstrukcja lub budowla używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne cele wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do magazynowania wody, co umożliwia dostarczanie jej użytkownikom w określonych godzinach i w przypadku awarii lub problemów z dostawą wody z różnych źródeł. Zapas wody w wieży może służyć jako rezerwa na wypadek nagłego zapotrzebowania.

  • Utrzymanie ciśnienia: Woda zgromadzona w zbiorniku na wieży ciśnień znajduje się na pewnej wysokości nad poziomem gruntu, co generuje naturalne ciśnienie w systemie wodociągowym. To ciśnienie pomaga napędzać wodę przez rury do budynków i odbiorców bez konieczności użycia pomp w każdym punkcie dostawy.
  • Wyeliminowanie wahania ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w stabilizacji ciśnienia w systemie, co jest ważne dla równomiernego i skutecznego dostarczania wody do użytkowników oraz eliminowania wahania ciśnienia, które może być uciążliwe.

Wieża ciśnień może przybierać różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj składa się z konstrukcji wieży zbiornikowej, na której umieszczony jest zbiornik na wodę. Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży, a następnie rozprowadzana do różnych punktów docelowych przy wykorzystaniu grawitacji lub pomp wodociągowych, w zależności od potrzeb i konfiguracji systemu.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej i wymaga regularnej konserwacji i monitorowania, aby zapewnić niezawodne dostawy wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie