Kazimierz Pomorski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kazimierzu Pomorskim była obiektem historycznym, który znajdował się w miejscowości Łekno w powiecie koszalińskim. Wieża została wzniesiona w 1903 roku, a jej projektantem był Wilhelm Kühne. Wieża była wykonana z cegły i miała cylindryczny kształt. Jej wysokość wynosiła 30 metrów, a pojemność zbiornika wynosiła 1000 metrów sześciennych. Wieża służyła do dostarczania wody do mieszkańców Kazimierza Pomorskiego i okolicznych miejscowości. 

W 2016 roku wieża została rozebrana. Powodem rozbiórki była zły stan techniczny obiektu. Wieża była w znacznym stopniu zniszczona, a jej remont byłby zbyt kosztowny.

Wieża ciśnień to element infrastruktury wodociągowej, który pełni funkcję magazynu wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:

Magazynowanie Wody:

Wieże ciśnień służą do gromadzenia zapasu wody, zwłaszcza w okresach niskiego zapotrzebowania, np. w nocy. Woda jest pompowana do wieży wtedy, gdy zapotrzebowanie jest niższe, a następnie może być uwolniona w okresach większego zapotrzebowania.

Zachowanie Ciśnienia:

Dzięki umieszczeniu zbiornika wody na odpowiedniej wysokości, grawitacyjnie generowane jest ciśnienie. To ciśnienie utrzymuje równomierny przepływ wody przez cały system wodociągowy. Działa to na zasadzie, że im wyższa wieża ciśnień, tym większe ciśnienie.

Stabilizacja Ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest kluczowe dla dostarczania wody do użytkowników na różnych wysokościach i odległościach.

Zarządzanie Szczytowym Zapotrzebowaniem:

Wieże ciśnień umożliwiają radzenie sobie z szczytowym zapotrzebowaniem na wodę. W okresach, gdy wielu ludzi jednocześnie korzysta z wody (np. w porannych godzinach), woda może być wydobywana z wieży, aby zaspokoić to zapotrzebowanie.

Bezpieczeństwo Pożarowe:

Wieże ciśnień mogą także pełnić rolę w systemie przeciwpowodziowym oraz stanowić źródło wody do gaszenia pożarów.

Zasady te pozwalają na efektywne zarządzanie dostępem do wody w systemie wodociągowym oraz na utrzymanie stabilności ciśnienia, co jest kluczowe dla zapewnienia niezawodnego dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie