Kędzierzyn Koźle wieża ciśnień

 W Kędzierzynie-Koźlu znajdują się dwie wieże ciśnień: miejska i kolejowa.

Kędzierzyn Koźle wieża ciśnień
Kędzierzyn Koźle wieża ciśnień / @ Mpietrzak32 

 • Wieża ciśnień miejska znajduje się przy ulicy Towarowej. Została wzniesiona w 1912 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie koła, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 1000 m³. Wieża jest nadal używana do dostarczania wody do miasta.
 • Wieża ciśnień kolejowa znajduje się na terenie towarowej stacji Kędzierzyn-Koźle – Port. Została wzniesiona w 1905 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to ceglana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z betonową rozszerzoną głowicą nakrytą stożkowym dachem. Wieża ma wysokość 20 metrów i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 120 m³. Wieża jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.
 • Wieża ciśnień zlokalizowana jest przy ulicy Filtrowej - nawet nazwa ulicy została dopasowana do wodociągowej konstrukcji :). Obiekt został wybudowany w latach 1900 - 1902 na potrzeby zaopatrzenia miasta w stały dopływ wody.

Wieża ciśnień posiada bardzo ciekawą charakterystykę i na pierwszy rzut oka przypomina neorenesansowa wieże zamkową, aczkolwiek posiada również wiele elementów i detali architektonicznych zaczerpniętych z architektury gotyckiej.

Obiekt składa się z

 • Neogotyckiego portalu, z ostrołukowym, drewnianymi i surowym w swoim wykończeniu wrotami ,przez które wchodzi się do środka obiektu. Portal zaakcentowany jest poziomymi liniami wykonanymi z cegły klinkierowej oraz wzbogacony ceglanym gzymsem nadokiennym wtopionym w elewacje wieży, opierającym się na dwóch głowicach i podzielonym wspornikiem. Portal kończy trójkątny szczyt zwieńczony miejskim herbem i machikułem elementem architektonicznym nawiązującym do średniowiecznych twierdz. Cokół posiada ostrołukowe okna z wyraźnym zaakcentowanym  gzymsem nadokiennym.
 • Cokołu, wzniesionym na planie koła i w całości wykonanym z cegły, zwieńczonym betonowym gzymsem kondygnacyjnym w kształcie grzybka, do którego dołączony jest wyżej wymieniony portal. 
 • Trzonu, trzykondygnacyjnego , gdzie każdy poziom kondygnacji został zaakcentowany fryzem wykonanym z cegły oraz kilku warstwowym betonowym gzymsem w formie pierścienia. Trzon kończy okrągłe okienko oraz ślepy fryz arkadowy pokryty wewnątrz tynkiem w kształcie przypominającym nieco ostrołukowe gotyckie okienka - zwane blendami.
 • Głowica jest prawdziwą kwintesencją całej budowli. Architekt odniósł się do wiejskiego średniowiecznego pejzażu wykorzystując konstrukcje szkieletową zwaną również pruskim murem. Pomysłowe prowadzenie cegły miedzy drewnianymi konstrukcjami układa się w geometryczne wzorki, gdzie czerwona i klinkierowa cegła zachowuje miedzy sobą kontrast. Głowice wieńczy ośmioboczny drewniany dach z wieżyczką wentylacyjną oraz masztem w formie kierunkowskazu osadzonego na kopule.

Wieża ciśnień już od lat nie pełni swojej funkcji. Po generalnym remoncie stała się jedną z głównych atrakcji miasta. Do miasta należą jeszcze inne wieże ciśnień, skupione wokół ulicy Towarowej. Wszystkie pochodzą z początku XX i pojawiły się w miejskim pejzażu wraz z gwałtownym rozwojem przemysłu w tym regionie.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna zaprojektowana do przechowywania wody pitnej oraz utrzymywania ciśnienia w sieciach wodociągowych. Główne funkcje wieży ciśnień to:

 • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia zapasów wody pitnej. Woda jest pompowana lub napływa grawitacyjnie do wieży i gromadzona na różnych poziomach w jej wnętrzu.

 • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do mieszkań, firm i innych budynków, niezależnie od zmieniającego się zapotrzebowania.

 • Rozwiązywanie problemów awaryjnych: W przypadku awarii wodociągu lub nagłego wzrostu zapotrzebowania na wodę, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest kluczowe w przypadku pożarów lub sytuacji awaryjnych.

 • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest niezbędne dla zdrowia publicznego.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale zazwyczaj jest wyższą konstrukcją niż otaczające ją budynki. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton, stal, cegła lub inne materiały konstrukcyjne, w zależności od lokalnych warunków i przepisów budowlanych. Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej i odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie