Kluczbork - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kluczborku znajduje się przy ulicy Zamkowej. Jest to wysoka, murowana wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z dwustopniowym dachem namiotowym. Wieża ma wysokość 37,5 metra i jest zbudowana z cegły. Zbiornik na wodę ma pojemność 300 m³.

Kluczbork - wieża ciśnień
Kluczbork - wieża ciśnień / @ geo573

Wieża została wzniesiona w 1907 roku na miejscu dawnej wieży zamkowej. Początkowo była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta, ale obecnie jest wyłączona z użytku i jest wykorzystywana jako punkt widokowy. Wieża oferuje panoramiczny widok na miasto i okolicę.

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to struktura inżynieryjna zaprojektowana do gromadzenia i utrzymywania wody pitnej w systemach wodociągowych. Główne funkcje wieży ciśnień to:

  • Przechowywanie wody: Wieże ciśnień służą do gromadzenia wody zasilającej system wodociągowy. Woda jest pompowana lub poddawana grawitacyjnemu napływowi do wieży i gromadzona na różnych poziomach w jej wnętrzu.
  • Utrzymywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być równomiernie dostarczana do budynków i mieszkań, bez względu na zmiany w zużyciu wody.
  • Zapas wody w przypadku awarii: W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie wody lub nagłe wzrosty zapotrzebowania, wieża ciśnień może dostarczyć zapas wody, co jest niezwykle ważne w przypadku pożarów lub awarii w systemie wodociągowym.

  • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu dostępu do czystej wody pitnej, co jest istotne dla zdrowia publicznego.

Wieża ciśnień może mieć różne kształty i rozmiary, ale często jest to wysoka konstrukcja, która dominuje nad otoczeniem. Może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton, stal, cegła lub inne materiały budowlane, w zależności od lokalnych warunków i potrzeb. Wieże ciśnień stanowią istotny element infrastruktury wodociągowej i są niezbędne do zapewnienia dostępu do wody pitnej dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie